Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Zrównoważona, wysokowydajna technologia akumulatorów dla lepszego magazynowania energii — wyjaśnienie

Nowy film informacyjny projektu MeBattery opisuje nowatorską technologię akumulatorów i podkreśla zaangażowanie w poszukiwania zrównoważonych rozwiązań energetycznych.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Energia icon Energia

W ramach finansowanego ze środków UE projektu MeBattery opracowywany jest przyjazny dla środowiska i trwały akumulator o wysokiej gęstości energetycznej, który zaspokoi światowe zapotrzebowanie na bardziej wydajną i ekologiczną technologię akumulatorową. Aby wyjaśnić, jak działa akumulator, i przedstawić szczegóły dotyczące kluczowych funkcji projektu, zespół MeBattery opublikował nowy film dostępny na YouTube. Wadą niektórych źródeł energii odnawialnej jest ich zmienny charakter, co sprawia, że są one nieprzewidywalne i niezdolne do stałego wytwarzania energii. Tak więc, w miarę jak świat przechodzi na energię odnawialną, a zapotrzebowanie na energię rośnie, systemy magazynowania energii, takie jak akumulatory, odgrywają kluczową rolę w rozwiązywaniu problemu przerywanej dostępności. Niestety obecne technologie akumulatorów przepływowych i statycznych napotkały krytyczne ograniczenia w zakresie zrównoważonego rozwoju, możliwości recyklingu i efektywności energetycznej, które projekt MeBattery rozwiązuje dzięki wysokowydajnym i zrównoważonym dwufazowym akumulatorom przepływowym redoks. Jak opisano w filmie, dwufazowy akumulator przepływowy redoks MeBattery oddziela reaktory konwersji i magazynowania energii, co umożliwia niezależne skalowanie energii i mocy. Innowacyjna technologia akumulatorowa obejmuje również kluczowe korzyści, takie jak długa żywotność, wydajność energetyczna i stabilność termiczna.

Elementy badawczej układanki

Film oferuje również zakulisowe spojrzenie na wkład różnych partnerów MeBattery w tę transformacyjną technologię akumulatorów. Hiszpański Instytut IMDEA Energy i portugalski Uniwersytet w Aveiro „przy użyciu zaawansowanego modelowania obliczeniowego przewidują, jakie surowce będą najbardziej odpowiednie, natomiast Instytut Nauki i Technologii w Austrii syntetyzuje stałe materiały aktywne o odpowiednio skrojonych właściwościach z dostępnych, zrównoważonych źródeł”. Ponadto „Uniwersytet w Aveiro bada właściwości termodynamiczne dostosowanych układów dwufazowych”. Ale czy akumulator działa równie dobrze w rzeczywistych warunkach? Aby się tego dowiedzieć, partner projektu Uniwersytet Ruhry w Bochum (Niemcy) opracowuje zaawansowane techniki charakteryzacji, które rzucają światło na podstawowe procesy elektrochemiczne. Następnie instytut IMDEA Energy połączy wszystkie te wyniki w celu opracowania i walidacji prototypu akumulatora. Kolejnym etapem będzie upewnienie się, że prototyp jest bezpieczny w użyciu. Zadanie to spoczywa na koordynatorze projektu MeBattery, Uniwersytecie w Burgos (Hiszpania). Pracujący tam naukowcy oceniają i porównują toksyczność i opłacalność nowej technologii. „Nasz nowy film podkreśla zaangażowanie konsorcjum w poszukiwanie zrównoważonych rozwiązań energetycznych” — zauważa dr Edgar Ventosa z Uniwersytetu w Burgos w wiadomości opublikowanej na stronie internetowej projektu MeBattery. „Służy on jako wizualne świadectwo poświęcenia konsorcjum na rzecz podejmowania wyzwań energetycznych przyszłości”. Oczekuje się, że powstały prototyp akumulatora będzie przełomem w przejściu na zieloną energię.

Podjęcie wyzwania

W październiku 2023 r. MeBattery (MEDIATED BIPHASIC BATTERY) dołączył do portfolio projektów w ramach programu EIC Pathfinder Challenge Europejskiej Rady ds. Innowacji w temacie „Mid to long term and systems integrated energy storage”. Celem portfolio jest optymalizacja europejskiego magazynowania energii i dalsza penetracja technologii odnawialnych o zmiennej wydajności. Jak donoszą aktualności projektu MeBattery: „MeBattery z niecierpliwością czeka na zaangażowanie się w działania związane z innowacjami i komunikacją w ramach portfolio, aby zmaksymalizować współpracę w zakresie rozwoju technologii”. Więcej informacji: strona internetowa projektu MeBattery

Słowa kluczowe

MeBattery, akumulator, energia, energia odnawialna, magazynowanie energii, dwufazowy, przepływ redoks

Powiązane artykuły