European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Emergent Marine Toxins in the North Atlantic and Mediterranean: New Approaches to Assess their Occurrence and Future Scenarios in the Framework of Global Environmental Changes.

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe spojrzenie na zagrożenie powodowane przez toksyny morskie

Badacze skupieni wokół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu EMERTOX opracowali nowe narzędzia do zbierania i analizowania toksyn morskich w Morzu Śródziemnym i północnym Oceanie Atlantyckim.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

W przeszłości Europa dobrze radziła sobie z ograniczaniem ryzyka zatrucia ludzi spowodowanego szkodliwymi zakwitami glonów i wydzielanymi przez nie toksynami morskimi. Postępująca zmiana klimatu stanowi jednak źródło nowego zagrożenia. „Nowe toksyny morskie, takie jak tetrodotoksyny, palitoksyny i ciguatoksyny, stanowią niespotykane dotychczas zagrożenie”, mówi Vitor Vasconcelos, wykładowca Uniwersytetu w Porto i dyrektor Interdyscyplinarnego Ośrodka Badań Morskich i Środowiskowych (CIIMAR). Te nieuregulowane i w dużej mierze niemonitorowane nowe toksyny stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi. Nie jest to jednocześnie zagrożenie teoretyczne – w Europie odnotowano już kilka przypadków zatrucia ludzi tymi nowymi toksynami. To właśnie te zatrucia skłoniły badacza i jego współpracowników do rozpoczęcia finansowanego przez Unię Europejską projektu EMERTOX. „Naszym celem jest analizowanie aktualnej sytuacji dotyczącej nowych toksyn morskich i organizmów je wytwarzających, opracowywanie nowych podejść do oceny ich występowania oraz prognozowanie możliwych przyszłych scenariuszy związanych z globalnym ociepleniem”, wyjaśnia.

Nowe sposoby gromadzenia próbek i analiz toksyn morskich

Aby osiągnąć ten cel, zespół projektu EMERTOX opracował kompleksową i zrównoważoną sieć ekspertów zajmujących się toksynami wydzielanymi przez glony i wykrywaniem organizmów je wytwarzających. Projekt, który otrzymał wsparcie w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”, był realizowany w ośmiu krajach graniczących z Morzem Śródziemnym lub północnym Oceanem Atlantyckim. „Dzięki współpracy zarówno z władzami krajowymi, jak i organizacjami na szczeblu europejskim, sieć miała na celu ocenę i zarządzanie ryzykiem związanym z nowymi toksynami i gatunkami, które je wytwarzają”, dodaje Vasconcelos. Działania w ramach sieci były oparte na innowacyjnych nowych podejściach do pobierania próbek i analizowania organizmów wytwarzających toksyny, wypracowane w ramach projektu. Jedno z nich obejmowało pasywne systemy pobierania próbek bentosowych bruzdnic i nowych toksyn. Badacze opracowali testy biologiczne oparte na wykrywaniu optycznym przy pomocy biosensorów, optycznym rezonansie plazmonów powierzchniowych (SPR) i polaryzacji fluorescencji. Rozwinęli także testy immunochemiczne i nanobioczujniki pozwalające na wykrywanie i określanie ilości nowych toksyn. „Wyjątkowość tych podejść opiera się na wykorzystaniu metod chemicznych i biologicznych, w tym testów immunologicznych oraz czujników”, zauważa Vasconcelos.

Prognozowanie gradacji toksycznych organizmów

Korzystając z zebranych danych, w ramach projektu badacze opracowali różne modele w celu określenia przyszłych dróg rozprzestrzeniania się różnych nowych toksyn. „W ramach tych prac znacząco poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat występowania gatunków zdolnych do wytwarzania toksyn na wodach północnego Atlantyku i Morza Śródziemnego", zauważa Vasconcelos. Na przykład setki szczepów sinic i bruzdnic znajdujących się w kolekcjach kultur partnerów projektu – ośrodków CIIMAR i IFREMER – będą stanowiły bardzo ważny zasób do badania występowania nowych gatunków wytwarzających toksyny. „W wyniku naszych prac w nadchodzących latach zostaną odkryte nowe gatunki i toksyny, które zostaną wykorzystane do badań laboratoryjnych związanych z analizą wpływu zmiany klimatu profil i częstość występowania tych toksyn", podsumowuje Vasconcelos. Nawet po zakończeniu prac w ramach projektu EMERTOX współpraca między partnerami i doktorantami trwa nadal, a wielu z nich realizuje dalsze inicjatywy badawcze za pośrednictwem programów Horyzont Europa i Interreg Ocean Atlantycki. Dzięki temu metody pobierania próbek i analizy toksyn opracowane w ramach projektu będą dalej stosowane na całym świecie.

Słowa kluczowe

EMERTOX, toksyny morskie, Morze Śródziemne, Północny Atlantyk, zakwity glonów, zmiana klimatu, nowe toksyny morskie, Horyzont Europa, Interreg Ocean Atlantycki

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania