European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Accelerated Seaweed Production for Innovative and Robust seaweed aquaculture in Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Odkrywanie tajemnic wodorostów w celu pobudzenia rynku akwakultury

Poprzez badanie nowych odmian i praktyk uprawy czerwonych wodorostów (ang. dulse) finansowany ze środków UE projekt ASPIRE ma na celu dostarczenie Europie zrównoważonych i wysokowydajnych wodorostów morskich o wysokiej jakości.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Palmaria palmata to czerwone wodorosty liściaste, które rosną na wybrzeżu Atlantyku i są spożywane przez Europejczyków od tysięcy lat. Wysoka zawartość białka i przyjemny smak sprawiają, że jest to roślina atrakcyjna dla branży akwakultury, ale do tej pory wysiłki związane z uprawą nie przełożyły się na wielkie sukcesy. Projekt ASPIRE, koordynowany przez Matthiasa Schmida i prowadzony przez Ronana Sulpice'a z Uniwersytetu w Galway w Irlandii, stanowi obietnicę istotnych postępów w rozwoju szczepów tych wodorostów. „Obecne podejścia do uprawy P. palmata w warunkach akwakultury wykorzystują losowo zebrane dzikie gatunki” — wyjaśnia Schmid — „A to oznacza różnice w produktywności i jakości biomasy w zależności od partii i nadal wywiera presję na naturalne zasoby P. palmata”. Schmid podkreśla wady dotychczasowych praktyk uprawy: „Brak systematycznego programu hodowlanego ogranicza zdolność przemysłu do uprawy odmian, które wykazują pożądane cechy, takie jak wysokie tempo wzrostu, odporność na stres itp. Bez ukierunkowanej selekcji sektor akwakultury może przegapić szanse na zwiększenie wydajności”.

Przyspieszenie wzrostu

Według naukowców rozwiązanie polega na lepszym zrozumieniu wydajności wzrostu i zmienności profilu biochemicznego. Uzyskane w ten sposób informacje mogą pozwolić na selekcję szybko rosnących lokalnych odmian wodorostów czerwonych. Kluczową innowacją projektu było wykorzystanie platformy fenotypowania o wysokiej przepustowości, która umożliwia szybkie badanie dużej liczby szczepów wodorostów. Stanowi to podstawę do wdrożenia nowoczesnych metod hodowli. Równoległy rozwój kompleksowej bazy danych PalMap sprawi, że informacje biochemiczne i genetyczne będą dostępne dla wszystkich. Projekt ASPIRE był realizowany przy wsparciu programu działania „Maria Skłodowska-Curie” i przy udziale współpracowników z całej Europy. „W ramach projektu ASPIRE aktywnie współpracujemy z różnymi przedstawicielami społeczności akwakultury wodorostów w Europie” — mówi Sulpice. „Obejmuje to współpracę z Mungo Murphy — małą farmą wodorostów i uchowców w Irlandii, co umożliwia testy na poziomie gospodarstwa — oraz współpracę z międzynarodowymi firmami zajmującymi się wodorostami i laboratoriami w całej Europie”.

Nowe standardy

W ramach projektu udało się już osiągnąć istotne kamienie milowe. „Wstępne testy wykazały ogromny potencjał optymalizacji akwakultury P. palmata” — dodaje Sulpice. „Tempo wzrostu było dziesięciokrotnie wyższe w najszybciej rosnących szczepach w porównaniu do tych wolno rosnących”. Te obiecujące wyniki otwierają drogę do szerzej zakrojonych testów i prób na poziomie gospodarstwa, które mają rozpocząć się na początku 2024 roku. Wybiegając w przyszłość, Schmid podkreśla potrzebę dalszych badań laboratoryjnych, a także rozpoczęcia testów na poziomie gospodarstwa. Wspomina również o potencjalnym rozszerzeniu bazy danych PalMap na inne gatunki glonów, co może zrewolucjonizować zarządzanie danymi i ich dostępność w terenie. Projekt ma na celu dostarczenie interesariuszom nowych rozwiązań do końca 2024 r., oferując sposoby identyfikacji produktywnych i odpornych na stres szczepów wodorostów P. palmata. „Projekt zapewni wymaganą platformę dla pilnie potrzebnej modernizacji programów hodowli wodorostów w całej Europie, ustanawiając nowy standard dla branży akwakultury wodorostów” — podsumowuje.

Słowa kluczowe

ASPIRE, Palmeria palmata, akwakultura wodorostów, dulse, uprawa, PalMap

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania