European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Border detection of illicit drugs and precursors by highly accurate electrosensors

Article Category

Article available in the following languages:

Innowacyjne czujniki w walce z przemytem narkotyków

Czujniki elektrochemiczne mogą stanowić nowe i skuteczne narzędzie pozwalające zarządcom portów i policji na skuteczniejszą walkę z przemytem narkotyków.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Przemyt narkotyków stanowi olbrzymie przedsięwzięcie w świecie przestępczości zorganizowanej, które przynosi kryminalistom niemal jedną piątą wszystkich osiąganych zysków. Nielegalne łańcuchy dostaw często łączą wiele państw, a przestępstwa narkotykowe w wielu przypadkach łączą się z innymi rodzajami przestępczości, w tym przestępczością finansową oraz cyberprzestępczością. Organy ścigania i celnicy odgrywają kluczową rolę w procesie uszczelniania granic Europy przed przemytem narkotyków oraz ich dystrybucją. Brak łatwych w użyciu i skutecznych narzędzi służących do ich wykrywania może jednak utrudniać im walkę z tą formą przestępczości.

Czujniki elektrochemiczne wspierają poszukiwanie narkotyków

W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu BorderSens badacze zajęli się możliwością wykorzystania czujników elektrochemicznych do wykrywania narkotyków w różnych sytuacjach. Czujniki badane w ramach projektu zostały opracowane i przetestowane we współpracy z użytkownikami końcowymi, takimi jak zarządcy portów oraz przedstawiciele organów ścigania. Same badania z kolei rozpoczęły się w portach – miejscach, w których urzędnicy muszą monitorować, a czasem badać kontenery. Cały proces bywa czasochłonny. „Kiedy odpowiednie organy wykrywają podejrzany związek, potrzebują szybkiego i łatwego sposobu pozwalającego na jego zbadanie”, wyjaśnia Annemarijn Steijlen, uczestniczka projektu BorderSens z ramienia Uniwersytetu w Antwerpii. „Wiarygodność obecnie wykorzystywanych testów pozostawia wiele do życzenia – nie zawsze można je wykorzystać jako dowód na obecność narkotyków". Służby wymagają czasem także bardziej szczegółowych informacji na temat możliwych nielegalnych substancji. Spektroskopia ramanowska – technika analizy chemicznej, która dostarcza szczegółowych informacji na temat struktury chemicznej – jest dokładną, ale niezwykle drogą metodą uzyskiwania tych danych. W związku z tym zespół projektu postanowił opracować ręczne urządzenie, które pozwoli na szybkie otrzymywanie dokładnych wyników w celu wykrywania szeregu możliwych substancji. W tym celu badacze nawiązali współpracę z organami ścigania. W pracy policjantów często występują sytuacje, w których muszą badać ludzi pod kątem występowania niewielkich ilości narkotyków w celu ustalenia, czy jedynie je zażyli, czy też posiadają je przy sobie. W tych sytuacjach prostota obsługi i szybki dostęp do wyników mają kluczowe znaczenie.

Proste urządzenia przenośne

W wyniku analizy potrzeb użytkowników końcowych, zespół projektowy opracował szereg trzech prototypowych detektorów elektrochemicznych, które zostały przetestowane w portach i przez siły policyjne w całej Europie. Kluczowym celem było zapewnienie, by przenośne urządzenia były łatwe w użyciu i szybkie, a wyniki były w pełni zrozumiałe dla osób bez wykształcenia chemicznego. Technologia jest oparta na chmurze, ale urządzenia mogą również pracować bez połączenia z siecią. To szczególnie istotne ze względu na fakt, że porty przeładunkowe czasami nie dysponują dobrymi połączeniami bezprzewodowymi. „Pierwszy opracowany produkt to prosty ręczny czujnik, który może być wykorzystany w celu stwierdzenia, czy badany proszek zawiera kokainę”, wyjaśnia Steijlen. „Użytkownik rozpuszcza proszek w roztworze, umieszcza kroplę na elektrodzie i uzyskuje odczyt w czasie krótszym niż minuta". Zespół projektowy opracował również matrycę BorderSens – bardziej ambitne rozwiązanie, które może jednocześnie wykrywać szereg narkotyków. Podobnie jak w przypadku pojedynczego czujnika, użytkownicy umieszczają roztwór na elektrodzie, by przeprowadzić sześć badań jednocześnie. Trzeci prototyp został opracowany z myślą o policji i może być wykorzystywany do wykrywania niewielkich ilości narkotyków w próbkach śliny. System jest dostrojony w taki sposób, by zachować wysoką czułość w zakresie wykrywania określonych cząsteczek.

Zaspokajanie potrzeb użytkowników końcowych

Udane testy trzech prototypów pomogły w dalszym rozwoju technologii czujników elektrochemicznych wykorzystywanych w celu wykrywania narkotyków. Obecnie celem badaczy jest dalsze udoskonalanie technologii i wprowadzenie tych narzędzi na rynek. „Jednym z wyzwań był fakt zróżnicowania potrzeb użytkowników końcowych”, zauważa Steijlen. „Z tego powodu opracowaliśmy zróżnicowane rozwiązania".

Słowa kluczowe

BorderSens, elektrochemiczne, czujniki, narkotyki, przemyt, handel, policja, przemytnicy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania