European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Zwiększenie skali innowacyjnej modernizacji w Irlandii

Mimo że wiele osób chciałoby poddać swój dom modernizacji, przeszkodą jest brak niezbędnych umiejętności, wiedzy czy doświadczenia w tej dziedzinie. Z pomocą przychodzą punkty kompleksowej obsługi ustanowione w ramach finansowanego ze środków UE projektu Superhomes2030, poświęconego zwiększaniu energooszczędności domów i mieszkań w Irlandii.

Energia icon Energia

Głównym celem Europejskiego Zielonego Ładu jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie do 2050 roku. Wsparciem w realizacji tego celu ma być między innymi renowacja istniejących zasobów mieszkaniowych, zmierzająca do zwiększenia efektywności energetycznej budynków, a co za tym idzie – obniżenia emisji dwutlenku węgla i poprawy jakości życia lokatorów. Jednak większość właścicieli budynków nie posiada niezbędnych umiejętności lub czasu na modernizację, a co więcej, gruntowne remonty wiążą się z wysokimi kosztami. Ponadto informacje dostępne na temat modernizacji domów z punktu widzenia laika wydają się dość niejasne i skomplikowane. Aby rozwiązać te problemy, irlandzka organizacja Tipperary Energy Agency, we współpracy z przedsiębiorstwem energetycznym Electric Ireland, opracowała usługę w zakresie głębokiej modernizacji budynków mieszkalnych na terenie Irlandii, nazwaną Superhomes. Koncepcja ta ma umożliwić modernizację budynków zapewniającą wysoką efektywność energetyczną przy użyciu opłacalnych technologii dostępnych za pośrednictwem punktu kompleksowej obsługi. W rozwiązaniu tym chodzi o umożliwienie klientom przekształcenia ich domów w miejsca przyjazne dla klimatu – niskoemisyjne, przystosowane do odnawialnych źródeł energii i oferujące lepszy komfort życia. W ramach projektu Superhomes2030 konsorcjum partnerów wspólnymi siłami opracowało strategię znaczącego zwiększenia skali wykorzystania koncepcji Superhomes. W tym celu na terenie Irlandii utworzono cztery regionalne punkty kompleksowej obsługi. Punkty te umożliwiły podwojenie liczby zaangażowanych w projekt wykonawców, do 80, zapewniając dostęp do wysokiej jakości remontów w całym kraju i wspierając działania na rzecz budowania potencjału krajowego. Co ważne, w specjalnych szkoleniach w zakresie standardów usługi Superhomes udział wzięło ponad 50 małych i średnich przedsiębiorstw oraz przeszło 200 profesjonalistów. Przygotowano również ofertę szkoleniową dla właścicieli domów, wykonawców, personelu technicznego i audytorów. Jednocześnie zespół projektu zadbał o opracowanie rozwiązań finansowych na realizację prac modernizacyjnych, które nie są finansowane ze środków publicznych. Inicjatywa przewiduje zmodernizowanie 35 000 irlandzkich domów do 2030 roku. Do końca 2023 roku liczba domów objętych modernizacją w ramach projektu Superhomes2030 wzrosła z początkowych 100 rocznie do ponad 500. Liczba ta rośnie z każdym rokiem – dając na nadzieję nie tylko na osiągnięcie, lecz nawet na przekroczenie założonego ogólnego celu.

Punkty kompleksowej obsługi w zakresie modernizacji budynków

Usługi punktów kompleksowej obsługi są dostępne dla właścicieli, którzy chcą zmodernizować swoje domy. Przede wszystkim pomagają im odnaleźć się w gąszczu nowych – i potencjalnie skomplikowanych – technologii ograniczających ślad węglowy. Usługi obejmują wstępną konsultację dotyczącą oceny możliwości w zakresie modernizacji, audyt energetyczny umożliwiający analizę budynku wraz z jego systemem grzewczym oraz przygotowanie oceny wyjściowej, a także pomoc w złożeniu wniosku o dofinansowanie i podczas późniejszej modernizacji. Wśród proponowanych nowych instalacji poprawiających efektywność energetyczną budynków są pompy ciepła zasilane energią odnawialną, odpowiednia izolacja oraz uszczelnienie zapobiegające utracie ciepła, a także zaawansowane systemy wentylacyjne. W ramach projektu prowadzono szereg działań badawczo-rozwojowych, które pozwoliły między innymi na optymalizację systemów projektowych, ulepszenie analiz technicznych i utworzenie platform otwartych danych dotyczących charakterystyki energetycznej w celu zademonstrowania wartości modernizacji.

Wspólnota praktyków w dziedzinie głębokiej modernizacji

Projekt Superhomes2030 ułatwił również utworzenie wspólnoty praktyków w dziedzinie głębokiej modernizacji dla całej Europy. Dzięki tej innowacyjnej społeczności różne zainteresowane strony z branży – głównie eksperci, specjaliści ds. modernizacji i agencje modernizacji – mogą się wymieniać najlepszymi praktykami, standardami, wiedzą i rozwiązaniami technicznymi. Zespół projektu zorganizował również serię trzech seminariów internetowych dla wspólnoty praktyków, aby umożliwić im podzielenie się zdobytą wiedzą i porównanie funkcjonowania podobnych punktów kompleksowej obsługi działających w różnych częściach Europy. Pierwsza z tych konferencji internetowych koncentrowała się na niedoborze kwalifikacji i szkoleniach w sektorze budowlanym, druga była skierowana do właścicieli domów planujących modernizację, a w ramach ostatniego seminarium zaprezentowano trzy punkty kompleksowej obsługi w Europie, omawiając podejście przyjęte przez każdy z nich, wraz z oferowanymi usługami i procedurami.

Otwarte dane dotyczące energii

Partnerzy projektu Superhomes2030 z powodzeniem otworzyli cztery punkty kompleksowej obsługi na terenie Irlandii, tym samym wspierając zatrudnienie w sektorze budowlanym. Badania rynkowe przeprowadzone w ramach projektu wykazały, że w porównaniu z innymi krajami możliwości finansowania w Irlandii są wprawdzie ograniczone, ale rosną. W ramach projektu powstały również platformy otwartych danych dotyczących energii mające na celu dzielenie się wynikami z zakresu efektywności energetycznej oraz optymalizację analiz technicznych, systemów projektowych i rozwiązań w zakresie modernizacji energetycznej. Platformy te służą wykazaniu wartości, jaką niesie ze sobą wprowadzenie na rynek usług modernizacji budynków zapewniających niemal zerową emisję. Dzięki udziałowi międzynarodowych partnerów – Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła oraz sieci FEDARENE w Belgii – obecnie zespół projektu skupia się na badaniu możliwości wdrożenia modelu Superhomes również poza Irlandią.

Słowa kluczowe

Superhomes2030, modernizacja, klimat, neutralność, mieszkania, pompa ciepła, renowacja, otwarte, efektywność