Badanie porównawcze ujawnia urasowienie kwestii reprodukcyjnych
W wielu krajach europejskich poziom opieki zdrowotnej nad matkami wśród czarnoskórych kobiet jest statystycznie niższy niż w białych populacjach, a także wśród podgrup nie-białych. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii wskaźnik śmiertelności okołoporodowej jest od dwóch do trzech razy wyższy wśród czarnoskórych kobiet niż w innych populacjach. Niestety, ta dysproporcja nie jest dobrze zbadana w Europie. Projekt RiR(odnośnik otworzy się w nowym oknie), realizowany przy wsparciu programu działania „Maria Skłodowska-Curie”(odnośnik otworzy się w nowym oknie), zajmuje się tymi niedostatkami poprzez zastosowanie badań porównawczych w USA do kryzysu zdrowia czarnoskórych matek w Europie.
Dysproporcje w zdrowiu matek czarnoskórych
W ostatnich dziesięcioleciach badania analizowały efekty zdrowotne u kobiet w Europie i Stanach Zjednoczonych przez pryzmat rasy. Według stypendystki programu działania „Maria Skłodowska-Curie”, Chiary Quagliariello: „Pomimo odmiennego funkcjonowania europejskich i amerykańskich systemów opieki zdrowotnej, czarnoskóre populacje mają gorsze wyniki w zakresie efektów zdrowotnych u matek niż inne populacje w obu kontekstach”. Analizy danych wskazują na wyższe wskaźniki ryzyka prenatalnego, przedwczesnych porodów, cesarskich cięć i śmiertelności okołoporodowej wśród czarnoskórych kobiet. Niektóre z tych różnic wynikają z czynników społecznych i ekonomicznych, ale przyczyną są także rasistowskie poglądy. Jak mówi Quagliariello: „Pomysł, że czarnoskóre matki są silniejsze fizycznie i w mniejszym stopniu potrzebują pomocy medycznej, czy myśl, że czarnoskóre matki są «leniwe» i bardziej potrzebują kontroli medycznej, to tylko niektóre przykłady rasistowskich poglądów, które mogą prowadzić do nierównego traktowania czarnoskórych matek”.
Sprawiedliwość reprodukcyjna
Głównym podejściem teoretycznym kierującym RiR jest sprawiedliwość reprodukcyjna(odnośnik otworzy się w nowym oknie). Teorie sprawiedliwości reprodukcyjnej badają, w jaki sposób niektórym populacjom przyznaje się więcej praw reprodukcyjnych niż innym. Prawa te obejmują prawo do posiadania dzieci, prawo do nieposiadania dzieci oraz prawo do posiadania dzieci w bezpiecznym środowisku. Takie teorie zostały po raz pierwszy opracowane w Stanach Zjednoczonych w latach 90. ubiegłego wieku i od tego czasu rozprzestrzeniły się również w Europie. Sprawiedliwość reprodukcyjna — w połączeniu z rosnącą liczbą danych związanych z różnicami rasowymi w wynikach zdrowotnych matek — jest niezbędnym narzędziem do kierowania refleksją naukową i polityczną na temat wszystkich kwestii związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym, w tym dostępu do aborcji, leczenia bezpłodności i pomocy w karmieniu piersią.
Działania i wyniki
Projekt RiR łączy szkolenia i badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych stosowane jako badania porównawcze dla Europy. Quagliariello uczestniczyła w pięciu seminariach internetowych, sześciu konferencjach i trzech kursach na Uniwersytecie Miejskim Nowego Jorku(odnośnik otworzy się w nowym oknie), organizacji partnerskiej projektu. Działania badawcze odbywały się na Brooklynie, w Harlemie, Yonkers i Bronksie. Dzielnice te zostały wybrane, ponieważ różnice w stanie zdrowia należą do najgorszych w mieście, a działania społeczności na rzecz sprawiedliwości reprodukcyjnej są szeroko rozpowszechnione. W swoich badaniach terenowych Quagliariello współpracowała z wieloma pracownikami i pracownicami służby zdrowia i pacjentkami, w tym ginekolożkami, położnymi, doulami i działaczkami na rzecz sprawiedliwości reprodukcyjnej. Jednym z nieoczekiwanych aspektów projektu była kluczowa rola odgrywana przez czarnoskóre doule w ich społecznościach. W odpowiedzi Quagliariello zorganizowała międzynarodowe warsztaty: „Po raz pierwszy czarnoskóre doule z różnych krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych spotkały się, aby nawiązać kontakty i omówić sposoby poprawy zdrowia czarnoskórych matek na Globalnej Północy”. Końcowym wynikiem wspieranym przez projekt jest przygotowanie manuskryptu na temat urasowienia i reprodukcji. Będzie to pierwsza antropologiczna książka porównawcza na temat sprawiedliwości reprodukcyjnej i zdrowia czarnoskórych matek w Europie i Stanach Zjednoczonych. Projekt RiR ma wpłynąć na politykę zdrowia publicznego, która doprowadzi do bardziej sprawiedliwej przyszłości dla czarnoskórych matek w Europie i na całym świecie.