Skip to main content
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Article Category

Article available in the following languages:

Przeglądając strony pamiętnika naukowca

Projekt BIOPOLIS i portugalska gazeta Público oferują świeże spojrzenie na komunikację naukową poprzez historie naukowców zajmujących się biologią środowiska, ekosystemami i badaniami nad agrobioróżnorodnością.

Finansowany ze środków UE projekt BIOPOLIS(odnośnik otworzy się w nowym oknie) nawiązał współpracę z portugalskim dziennikiem Público w celu stworzenia serii „The Diary of a Scientist”(odnośnik otworzy się w nowym oknie), czyli „z pamiętnika naukowca”. Dzięki współpracy naukowców i dziennikarzy ten internetowy pamiętnik przybliża odbiorcom zaawansowaną biologię środowiska, ekosystemy i badania nad agrobioróżnorodnością z punktu widzenia ludzi, którzy tymi badaniami się zajmują. W pierwszej połowie 2024 r. 26 naukowców z BIOPOLIS i Centrum Badań nad Bioróżnorodnością i Zasobami Genetycznymi Uniwersytetu w Porto (CIBIO) opowiedziało dziennikarzom Público o swoich badaniach w pierwszej osobie. Była to część inicjatywy mającej na celu wprowadzenie nowego podejścia do komunikacji naukowej, co zaowocowało 26 artykułami, serią podcastów i codziennymi quizami publikowanymi przez gazetę — zarówno online, jak i w druku — przez cały sierpień. Ilustracje do serii „The Diary of Scientist” stworzył wielokrotnie nagradzany portugalski artysta André Carrilho.

Najważniejsza jest droga

Jak wyjaśniono na stronie internetowej BIOPOLIS(odnośnik otworzy się w nowym oknie), pamiętnik pozwala czytelnikom zajrzeć za kulisy świata nauki. Zabiera ich w podróż przez proces naukowy, pokazując im, jak powstawały pomysły i jakimi ścieżki podążały, aby zyskać swój kształt. „«The Diary of a Scientist» to coś więcej niż seria artykułów informacyjnych o nauce, to ponadczasowy ekosystem opowieści o ciekawości, pasji i ludziach, którzy badają otaczający nas żywy świat” — czytamy w komunikacie BIOPOLIS. Krótko mówiąc, projekt odchodzi od tego, co zwyczajne, o czym informuje artykuł w Público(odnośnik otworzy się w nowym oknie). „Są tu zapiski terenowe i wiele emocji. Są tu również wilki i koniki morskie, żmije i nietoperze, żbiki, dęby korkowe i bardziej zaskakujące obiekty badawcze, takie jak mech, DNA rzek czy mikrobiom gospodarstw mlecznych”. Wszystko zaczęło się od pomysłu, że do komunikacji naukowej można podejść w inny sposób. Po wielu dyskusjach i sesjach burzy mózgów, w kwietniu 2024 r. BIOPOLIS i Público ogłosiły konkurs otwarty dla naukowców i studentów BIOPOLIS i CIBIO. Zgłoszenia musiały być oparte na pracy doktorskiej, finansowanym projekcie badawczym lub artykule opublikowanym w indeksowanym czasopiśmie naukowym. Do udziału w projekcie „The Diary of a Scientist” wybrano 26 naukowców i naukowczyń spośród prawie 100 zgłoszeń. Projekt obejmował również warsztaty komunikacji naukowej, które zgromadziły naukowców i dziennikarzy z różnych dziedzin. W ciągu następnych kilku miesięcy wybrani naukowcy ściśle współpracowali ze swoimi redaktorami (wszyscy byli dziennikarzami naukowymi lub środowiskowymi), co zaowocowało 18 podcastami i 26 quizami, nie licząc artykułów. Wysiłki projektu BIOPOLIS mające na celu zwiększenie doskonałości w biologii środowiska, badaniach ekosystemów i agrobioróżnorodności są również widoczne w badaniach, takich jak opublikowany we wrześniu 2024 r. artykuł(odnośnik otworzy się w nowym oknie) na temat utworzenia portugalskiej koalicji na rzecz genomiki różnorodności biologicznej. Badanie podkreśla wysiłki portugalskich naukowców w dążeniu do wygenerowania wysokiej jakości genomów referencyjnych sześciu gatunków z Portugalii, które są endemiczne, kultowe i/lub zagrożone. Należą do nich rośliny, owady, ryby, ptaki i ssaki z kontynentalnej Portugalii lub Azorów. Projekt BIOPOLIS (Teaming to Upgrade to Excellence in Environmental Biology, Ecosystem Research and AgroBiodiversity) kończy się w 2027 roku. Więcej informacji: strona internetowa projektu BIOPOLIS(odnośnik otworzy się w nowym oknie)

Słowa kluczowe

BIOPOLIS, The Diary of a Scientist, środowisko, biologia, ekosystem, bioróżnorodność, agrobioróżnorodność, Público, komunikacja naukowa

Powiązane artykuły