Niskoemisyjny bioaktywny beton zamienia porty w żywe ekosystemy morskie
Betonowa infrastruktura obszarów przybrzeżnych może mieć niszczycielski wpływ na ekosystemy morskie. Ponadto cement będący głównym składnikiem betonu, jest źródłem blisko 8 % ogółu emisji CO2 na świecie. Spółka ECOncrete(odnośnik otworzy się w nowym oknie) powstała w 2012 roku dzięki dwóm biologom morskim, a jej celem było opracowanie ekologicznego materiału pozwalającego na tworzenie siedlisk w elementach infrastruktury przybrzeżnej i morskiej, pozwalając organizmom morskim osiedlać się i żyć w ich otoczeniu, przy jednoczesnym spełnieniu rygorystycznych wymagań inżynieryjnych. Po dekadzie badań i rozwoju, badań laboratoryjnych i weryfikacji, certyfikacji branżowej oraz licznych projektach pilotażowych na całym świecie, spółka ECOncrete podjęła się realizacji finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu Living Ports(odnośnik otworzy się w nowym oknie), aby zapoczątkować istotną zmianę najlepszych praktyk w zakresie projektowania i budowy portów. W ramach współpracy z Portem Vigo, Duńskim Uniwersytetem Technicznym i stocznią Cardama, zespół wdrożył opracowane przez siebie rozwiązania w jednym z największych na świecie portów rybackich w Hiszpanii.
Wspieranie tworzenia siedlisk i rozwój infrastruktury
Chropowate, nieregularne powierzchnie z otworami przepływowymi zbudowane przez ECOncrete odtwarzają naturalne siedliska, zapewniając schronienie i przestrzenie lęgowe. Ich istnienie pozwala na powstawanie nisz ekologicznych, sprzyjając rozwojowi organizmów takich jak ostrygi, koralowce, pąkle i glony oraz ryby. Proces biokalcyfikacji chroni beton przed czynnikami atmosferycznymi i ogranicza oddziaływanie sił hydrodynamicznych. Tomer Tagar-Hadary, przedstawiciel spółki ECOncrete i koordynator projektu Living Ports, wyjaśnia: „Budowa konstrukcji może być dostosowana do potrzeb konkretnych organizmów, dopasowana do poszczególnych etapów życia lub zmieniona w celu ochrony zagrożonych gatunków, a nawet zwalczania gatunków inwazyjnych”.
Zwalczanie zanieczyszczeń i emisji w portach
Rozwiązanie ECOncrete przyczynia się także do poprawy jakości wody. Gatunki żywiące się substancjami filtrowanymi z wody usuwają z niej nadmiar składników odżywczych i zmniejszają eutrofizację, a flora i fauna może poprawić przejrzystość wody poprzez zatrzymywanie osadów. Konstrukcje pochłaniają i ograniczają nawet zanieczyszczenie światłem i hałasem odczuwane przez zwierzęta i ludzi. Ponadto rozwiązania ECOncrete istotnie i kompleksowo zmniejszają ślad węglowy betonowej infrastruktury morskiej. Niskoemisyjne mieszanki pozwalają na ograniczenie śladu węglowego betonu nawet o 70 %. Biowzmacniająca domieszka do wszystkich mieszanek betonu, jest wykonana z produktów ubocznych i materiałów pochodzących z recyklingu i jest w 92 % neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Strategie oparte na lokalnych łańcuchach dostaw zmniejszają emisję CO2 związaną z transportem. Ponadto sekwestracja dwutlenku węgla może zostać zwiększona nawet siedmiokrotnie dzięki naturalnemu pochłaniaczowi dwutlenku węgla opartemu na rozwijających się organizmach opartych na węglu ze zwapniałymi skorupami.
Port Vigo oknem na różnorodność biologiczną
Zespół projektu Living Ports zaprezentował swoje pionierskie rozwiązania w porcie Vigo, który mocno postawił na budowę zielonej infrastruktury. „Wykorzystanie rozwiązania ECOncrete Coastalocks (ekologicznych elementów infrastruktury ochrony wybrzeża) i ekologicznie wzmocnionych falochronów Seawalls umożliwiło zbudowanie siedlisk, których zwykle brakuje wśród elementów infrastruktury przybrzeżnej i morskiej. Zagłębienia z wodą, szczeliny, nawisy i jaskinie przepływowe zwiększyły liczebność i różnorodność gatunków, w tym ryb, bezkręgowców i glonów(odnośnik otworzy się w nowym oknie)”, wyjaśnia Tagar-Hadary. Członkowie konsorcjum projektu opracowali także i zainstalowali obserwatorium podwodne Nautilus w pobliskiej stoczni Cardama, które jest otwarte dla odwiedzających. „Ta wyjątkowa konstrukcja pozwala zajrzeć pod wodę i umożliwia gościom zobaczyć na własne oczy różnorodność biologiczną, która opiera się na ekologicznie ulepszonej infrastrukturze”, dodaje Tagar-Hadary. Obserwatorium będzie sprzyjać promowaniu ekosystemów morskich i włączaniu aspektów przyrodniczych do rozwoju miast i obszarów przybrzeżnych w przyszłości. Dotychczas obserwatorium odwiedziło przeszło 60 000 osób. „Projekt Living Ports jest źródłem inspiracji, które pokazuje w jaki sposób można budować infrastrukturę portową z myślą o naturze. Uwzględnienie ochrony środowiska, różnorodności biologicznej w morzach i oceanach, a także zaangażowanie społeczności stanowi nowy paradygmat dla zrównoważonych portów na całym świecie”, podsumowuje Tagar-Hadary.