Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
ENERGy access and green transition collaboratively demonstrated in urban and rural areas in AfrICA

Article Category

Article available in the following languages:

Energia odnawialna i zintegrowane systemy energetyczne dla społeczności w Afryce

Wspólne opracowywanie technologii w zakresie energetyki odnawialnej i rozwój lokalnych łańcuchów wartości stanowią rozwiązania wyzwań energetycznych i klimatycznych, a także sposób na wsparcie lokalnych społeczności.

Blisko połowa ludności Afryki - około 600 milionów osób - nie ma stabilnego i niezawodnego dostępu do energii elektrycznej. Ludność tych państw stawia także czoła zagrożeniom bezpieczeństwa żywnościowego i wodnego. Wszystkie te problemy stanowią istotne wyzwanie, ale jednocześnie dają ogromne możliwości w zakresie wdrażania technologii opartych na energii odnawialnej. Zrównoważona popularyzacja tych technologii wymaga wspólnego opracowywania rozwiązań z interesariuszami w całym łańcuchu wartości oraz umożliwienia ich łatwego powielania i skalowalności. Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu ENERGICA(odnośnik otworzy się w nowym oknie) opracował metodykę współpracy w celu zaspokojenia lokalnych potrzeb energetycznych przy jednoczesnym uwzględnieniu dostępności zasobów. Tego rodzaju działania wspierają zrównoważony rozwój techniczny, środowiskowy, społeczny i gospodarczy w dłuższym ujęciu czasowym.

Rady do spraw transformacji energetycznej i zintegrowane systemy energetyczne społeczności

Zespół projektu ENERGICA zaproponował stworzenie rad do spraw transformacji energetycznej, w skład których weszli miejscowi interesariusze reprezentujący wszystkie podmioty łańcucha wartości, a ich celem było projektowanie rozwiązań w zakresie energetyki odnawialnej i zarządzania nimi. „Lokalne rady do spraw transformacji energetycznej były odpowiedzialne za zapewnienie uwzględnienia miejscowych uwarunkowań technicznych, środowiskowych, społeczno-gospodarczych i instytucjonalnych, a także potrzeb i możliwości podczas przygotowywania procesu realizacji technologii”, wyjaśnia Boris Heinz, koordynator projektu z ramienia Uniwersytetu Technicznego w Berlinie(odnośnik otworzy się w nowym oknie). Rady były także odpowiedzialne za współtworzenie zintegrowanych systemów energetycznych społeczności i zarządzanie ich działaniem. Mowa o innowacyjnych systemach zarządzania i sterowania projektowanych w celu łączenia rozproszonych zasobów energetycznych z udziałem lokalnych społeczności.

Prototypy dostosowane do potrzeb obszarów wiejskich, podmiejskich i miejskich

Obszary wiejskie Madagaskaru charakteryzują się jednym z najniższych wskaźników elektryfikacji w Afryce Południowej. Zespół projektu ENERGICA opracował na ich potrzeby innowacyjne nanosieci energetyczne wykorzystujące prąd stały wraz z przystosowanymi do nich elektrowniami fotowoltaicznymi w celu rozwoju węzłów woda-energia-żywność w społecznościach odłączonych od sieci energetycznej. „Oprócz dostarczania energii elektrycznej do gospodarstw domowych na potrzeby niskonapięciowych urządzeń konsumenckich, zintegrowane nanosieci wykorzystujące ogniwa fotowoltaiczne zasilają użyteczne urządzenia do pompowania, uzdatniania i przechowywania wody, łuskania ryżu, a także chłodzenia żywności i wody”, wyjaśnia Heinz. Pomimo skuteczności w zakresie dostarczania energii gospodarstwom domowym, prototypowe wdrożenie udowodniło, że potrzebne są także rozwiązania na mniejszą skalę na potrzeby użytecznych rozwiązań, w tym lokalne mikrospołeczności energetyczne zasilające wspólne zamrażarki, uzupełniające droższe rozwiązania kontenerowe na dużą skalę. Zespół projektu ENERGICA wdrożył także nieskomplikowane technologicznie i wytwarzane lokalnie rozwiązania w zakresie zintegrowanej fermentacji biogazu i oczyszczania wody na podmiejskich obszarach Sierra Leone. Oparty na modelu gospodarki o obiegu zamkniętym uwzględniającym lokalne łańcuchy wartości „system fermentacji beztlenowej funkcjonujący na tym obszarze pozwala na przekształcanie odpadów organicznych w energię i nawóz oraz jest połączony z systemem oczyszczania wody”, zauważa Heinz. Zespół projektu planuje wesprzeć szpital w Sierra Leone dzięki wykorzystaniu ciepła powstającego w ramach tego procesu w celu ogrzewania i dezynfekcji wody, ponadto badacze analizują potencjał systemów energii wodorowej w zakresie produkcji tlenu o jakości medycznej. Ponadto zespół projektu ENERGICA opracował inteligentne systemy zarządzania dla flot motocykli elektrycznych na obszarach miejskich Nairobi podłączonych do sieci. Nairobi pozyskuje około 85 % energii ze źródeł odnawialnych, ale jednocześnie wykorzystuje przestarzały, nieefektywny system przesyłowy. Innowacyjne oprogramowanie i zasilane energią słoneczną, podłączone do sieci stacje wymiany usprawniły proces dekarbonizacji, jednocześnie zmniejszając przerwy w dostawie prądu i obniżając koszty energii elektrycznej. Zrealizowane w ramach demonstracji 10 stacji obsługujących 1300 motocykli elektrycznych Roam Air(odnośnik otworzy się w nowym oknie) zapewniło 100 nowych miejsc pracy w ciągu minionego roku. Ponadto wzrost lokalnej produkcji podzespołów motocykli Roam Air wzmacnia ekosystem produkcyjny Kenii i zmniejsza zależność od części z importu.

Modele biznesowe i budowanie potencjału w celu popularyzacji rozwiązań

Prototypowe rozwiązania umożliwiają lokalnym przedsiębiorcom i pracownikom testowanie technologii opartych na energii odnawialnej. Działania ukierunkowane na budowanie potencjału i programy szkoleniowe, w tym kursy i udostępniane materiały, zapewnią zrównoważony rozwój pracowników i społeczności, umożliwiając tworzenie nowych miejsc pracy i wdrażanie nowych technologii. Rozwiązania opracowane w ramach projektu ENERGICA umożliwiają łatwe dostosowanie do miejscowych potrzeb, zapewniają możliwość utrzymania i miejscowej produkcji, a także ciągłego rozwoju, optymalizacji i dostosowywania. Projekt ENERGICA przyczynił się do rozwoju współpracy między Unią Afrykańską a Europą w dziedzinie energii i klimatu oraz pokazał, że technologie oparte na energii odnawialnej, dostosowane i wdrażane za pomocą wydajnych i zrównoważonych podejść opartych na społeczności, mogą być skuteczne w każdym kontekście społecznym.

Słowa kluczowe

ENERGICA, energia, motocykl elektryczny, nanosieci energetyczne, produktywne wykorzystanie, fotowoltaika, technologie energii odnawialnej, zintegrowane systemy energetyczne społeczności, oczyszczanie wody, biogaz, woda-energia-żywność

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania