European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-15

Identification recovery and improvement of ancient Mediterranean ceramic manufacturing technologies for the reproduction of ceramic artefacts of archaeological value

Article Category

Article available in the following languages:

Reprodukcja wyrobów ceramicznych

Określono cechy materiałów używanych do wytwarzania przedmiotów ceramicznych i poddano je badaniom pod kątem ich przydatności do reprodukcji takich przedmiotów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Dotychczasowa literatura naukowa bardzo obszernie opisuje surowce i procesy, jakie były stosowane w wytwarzaniu antycznej ceramiki. Mimo to wciąż pozostaje sporo pracy, gdy chodzi o weryfikację wyników badań poprzez reprodukcję. Dlatego specjalnie do realizacji tego zadania powołano projekt CERAMED, w którym uwzględniono pięć głównych rodzajów ceramiki znajdowanej nad Morzem Śródziemnym. Pracami zajął się interdyscyplinarny zespół składający się z (etno)archeologów, specjalistów w dziedzinie archeometrii, materiałoznawców, technologów i rzemieślników. Do odróżniania surowców i materiałów pokrewnych, takich jak gliny i pigmenty mineralne, z których składały się archeologiczne wyroby ceramiczne, w tym ceramika z Izniku i majoliki dostarczone przez partnerów projektu, wykorzystano narzędzia i metody spektroskopowe. Wyniki i reprodukcje mogą okazać się przydatne zarówno w archeometrii, jak i w (etno)archeologii, a także mogą stanowić technologiczne i archeologiczne wsparcie w staraniach o uzyskanie marki poświadczającej muzealną jakość przedmiotu. To z kolei może pozytywnie wpłynąć na rynkowy segment wysokiej jakości muzealnych wyrobów ceramicznych.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania