European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Accurate high temperature engine aero-thermal measurements for gas-turbine life optimisation, performance and condition monitoring

Article Category

Article available in the following languages:

Pomiary na miarę możliwości

Zespół naukowców opracował czujniki i sondy niezbędne do obsługi turbin gazowych w silnikach lotniczych. Technologie te stosuje się także w stacjonarnych elektrowniach.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Oprzyrządowanie to kluczowa technologia, która odgrywa rolę w rozwoju, efektywności kosztowej i konkurencyjności produktów do turbin gazowych. Otoczenie turbiny gazowej stwarza szereg wyjątkowych wyzwań względem oprzyrządowania, jako że dążenie do większej wydajności wiąże się z miarowym wzrostem poziomów temperatury i ciśnienia w silnikach. Ponieważ umieszczenie istniejących czujników w najgorętszych obszarach turbiny nie jest możliwe, do szacowania i modelowania warunków wewnętrznych wykorzystuje się pomiary zewnętrzne. Jednakże niedokładności mogą zagrażać wydajności oprzyrządowania, co wstrzymuje rozwój silników turbogazowych. Sytuacja ta odpowiada także za wątpliwości co do metod projektowych oraz przewidywań względem żywotności komponentów. W ramach projektu "Precyzyjne pomiary aerotermiczne silników wysokotemperaturowych na rzecz optymalizacji żywotności, wydajności i monitorowania warunków turbin gazowych" (Heattop) podjęto kwestię potrzeby opracowania lepszego oprzyrządowania stosowanego w projektowaniu, rozwoju i monitorowaniu wydajności silników lotniczych oraz przemysłowych turbin gazowych do wytwarzania energii. Głównym celem tego finansowanego ze środków UE projektu było opracowanie wysokotemperaturowych technologii pomiarowych lub czujników do pomiaru ciśnienia, temperatury i szczelin wierzchołkowych. Partnerzy projektu stworzyli zaawansowane wysokotemperaturowe termoogniwo, które umożliwia wykonywanie pomiarów temperatury sięgającej nawet 1200 stopni Celsjusza. Jeden z partnerów konsorcjum opracował i zademonstrował czujnik ze światłowodową siatką Bragga (FBG) umieszczany w wysokotemperaturowych komponentach turbin gazowych. Kolejnym sukcesem projektu było opracowanie pirometru: skorygowanego/skalibrowanego pod kątem transmisji i zanieczyszczeń. Przyrząd ten posiada funkcję samoczynnej kontroli. Inne osiągnięcia projektu Heattop obejmują rozwój nieinwazyjnej sondy temperaturowej internetowych do pomiarów w czasie rzeczywistym temperatury wlotowej turbiny, a także niechłodzonych, szybko wprowadzanych sond temperatury i ciśnienia, które mogą przetrwać w najgorętszych obszarach silnika turbospalinowego.Wyniki projektu Heattop umożliwiają pozyskanie wiedzy na temat temperatur oraz mogą okazać się niezwykle przydatne w poprawie projektowania i szacowaniu żywotności komponentów, zwiększając tym samym niezawodność silników.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania