Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-29
Integration of two-component ceramic injection moulding for large-scale production of novel multifunctional ceramic components for automotive and railway applications

Article Category

Article available in the following languages:

Dwuskładnikowy termoplastyczny wtrysk ceramiczny na rzecz ulepszonych podzespołów samochodowych

Technologia dwuskładnikowego termoplastycznego wtrysku ceramicznego (2C-CIM) jest używana do produkcji wielofunkcyjnych komponentów ceramicznych. Zastosowanie technologii 2C-CIM w produkcji złożonych podzespołów ceramicznych o rozbudowanych własnościach strukturalnych i funkcjonalnych mogłoby rozbudzić przemysł motoryzacyjny i kolejowy.

Projekt Carcim został stworzony w celu opracowania i przetestowania prototypów wyprodukowanych w technologii 2C-CIM, aby zademonstrować możliwości taniego sposobu tworzenia złożonych podzespołów ceramicznych na dużą skalę. W ramach finansowanego ze środków UE projektu badacze wykorzystali cztery scenariusze w celu oceny różnych kombinacji elementów ceramicznych i wykorzystania właściwości poszczególnych materiałów. Wybrali świecę żarową łączącą w sobie przewodnictwo elektryczne i izolację, koło zębate o wysokiej twardości i wytrzymałości, gniazdo zaworu o wysokiej wytrzymałości i odporności na zużycie oraz klocki hamulcowe stanowiące połączenie odpowiedniej siły tarcia, wytrzymałości oraz przewodnictwa ciepła. Podczas badań i testów analizowano także niedestrukcyjne metody oceny stosowane w procesie produkcji w celu zaoszczędzenia czasu i kosztów związanych z odkrywaniem defektów po jego zakończeniu. Partnerzy współpracujący przy projekcie dostarczyli cztery podzespoły wskazane w scenariuszach oraz scharakteryzowali ich funkcjonalność i wydajność. Uzyskane wyniki pozwoliły wskazać kilka istotnych wymagań niezbędnych do pomyślnej produkcji dwuskładnikowych części ceramicznych. Ponadto projekt Carcim wykazał możliwość wykorzystania technologii 2C-CIM do produkcji złożonych kształtów ceramicznych o nowych właściwościach. Uzyskane wyniki mogą umożliwić tanią produkcję podzespołów ceramicznych na dużą skalę dla przemysłu motoryzacyjnego i kolejowego, a ponadto otworzyć drogę do nowych zastosowań w przyszłości.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania