European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-29

Co-ordination of scientific activities towards elaboration of common strategy for environmental protection and sustainable management in Syr Darya River Basin, in Uzbekistan and Kazakhstan

Article Category

Article available in the following languages:

Skonsolidowane działania na rzecz ochrony środowiska

W ramach finansowanej ze środków UE inicjatywy przeprowadzono multidyscyplinarne i kompleksowe badania ekosystemów dorzecza Syr-darii i okolicznych terenów. Projekt ujawnił szereg ważnych problemów i obejmował promocję korzyści płynących z ekoedukacji.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Technologie irygacyjne stosowane na terenach byłego ZSRR, w połączeniu z nieodpowiednią polityką rolną i powszechnym używaniem pestycydów, doprowadziły do skażenia chemicznego gleby i osłabienia jej żyzności. W rezultacie spadła wydajność upraw oraz ucierpiała bioróżnorodność i zdrowie ludzkie. Pomimo że dorzecze Syr-darii jest monitorowane przez wiele organizacji, to brak koordynacji działań i funduszy sprawia, że perspektywy poprawy sytuacji są marne. Celem projektu "Koordynacja działań naukowych na rzecz wypracowania wspólnej strategii ochrony środowiska w dorzeczu Syr-darii, w Uzbekistanie i Kazachstanie" (Syr Darya) było skonsolidowanie istotnych informacji i nawiązanie współpracy w zakresie badań dotyczących tego dorzecza. Partnerzy projektu wyrazili opinię, że aby być skuteczne, działania badawcze mające na celu ochronę i zrównoważone zarządzanie różnymi siedliskami muszą być odpowiednio koordynowane. Działania podejmowane w tym zakresie obejmowały między innymi badania nad różnymi obszarami dorzecza. Dotyczyły one na przykład życia zwierząt, geologii, hydrologii i ludności. Badano też poziom świadomości lokalnej społeczności w zakresie zrównoważenia środowiskowego. Na poświęconych projektowi warsztatach określono cztery przeznaczone do badań obszary w Kazachstanie, z których każdy charakteryzuje się innymi warunkami naturalnymi i presją wynikającą z działalności człowieka. W wyniku badań zdefiniowano główne czynniki będące źródłem zagrożeń: zmniejszenie objętości odpływu ze zlewni prowadzące do niedoboru wód irygacyjnych oraz zmniejszenie obszaru gruntów uprawnych wywołane degradacją gleb. Okazało się także, że miejscowe gleby i produkty rolne zaczynają przejawiać oznaki skażenia metalami ciężkimi. Partnerzy projektu Syr Darya podkreślają, że konieczne jest dalsze prowadzenie edukacji ekologicznej w badanych regionach i w całym Kazachstanie. Zaleca się między innymi włączenie edukacji ekologicznej w programy nauczania na wsi, w szkołach ogólnych i na uczelniach wyższych, a także zaangażowanie organizacji pozarządowych, struktur rządowych i podmiotów międzynarodowych. Autorzy proponują, aby zunifikowany system edukacji ekologicznej dla wszystkich grup wiekowych obejmował nowe metody nauczania pochodzące z różnych krajów, ale przystosowane do lokalnej specyfiki ekologicznej.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania