Skip to main content
European Commission logo print header

Development of an Autonomous Low-Temperature Solar Rankine Cycle System for Reverse Osmosis Desalination (RO-SOLAR-RANKINE)

Article Category

Article available in the following languages:

Uzyskanie wody pitnej z morza dzięki energii słonecznej

Jednym z głównych sposobów na uzyskanie wody pitnej w gorących, suchych krajach otoczonych morzem lub oceanem jest odsalanie. Naukowcy finansowani ze środków UE opracowali wysokowydajną i niskonakładową technologię odsalania przy użyciu energii słonecznej.

Energia icon Energia

Odsalanie przy użyciu odwróconej osmozy (RO) to jedna z dwóch tradycyjnych metod odsalania. W przypadku RO, woda przepompowywana jest pod wysokim ciśnieniem przez membranę filtracyjną. Substancje niepożądane ograniczone na podstawie wielkości porów membrany filtracyjnej zostają zatrzymane po poddanej działaniu ciśnienia stronie membrany. Jedynym wymogiem energetycznym jest wstępne zwiększenie ciśnienia wody morskiej. W związku z tym odsalanie RO jest kosztowne i energochłonne w związku z wysoką przepustowością. Jednym ze sposobów na obniżenie zużycia zarówno kosztów, jak i energii jest dostarczenie energii mechanicznej wymaganej do RO przy zastosowaniu niskotemperaturowego systemu organicznego obiegu Rankine'a (ORC) w połączeniu z ogniwami słonecznymi. ORC to cykl termodynamiczny służący do odzyskiwania ciepła niskotemperaturowego (zwykle "odpadowego") i przekształcania go w inną, bardziej przydatną formę energii, jak energia elektryczna lub mechaniczna. Ogniwa słoneczne mogą dostarczać energię cieplną do ORC, w którym następnie produkowana jest energia mechaniczną do poddania wody ciśnieniu. Wiele uwagi poświęca się ostatnio potencjałowi cieczy nadkrytycznych używanych w ORC do optymalizacji wydajności termicznej w konwersji odpadowego ciepła na elektryczność. Europejscy badacze opracowali innowacyjny autonomiczny słoneczny system odsalania oparty na niskotemperaturowym nadkrytycznym ORC finansowany w ramach projektu RO-Solar-Rankine. System pozwala wyeliminować potrzebę magazynowania energii i wykazał wyższą wydajność przekładającą się na wyższe wskaźniki produkcji wody pitnej. Badacze zbadali także skutki środowiskowe, jak i socjoekonomiczne nowego systemu i opracowali strategię penetracji rynku. Komercyjne wdrożenie systemu RO-SOLAR-Rankine powinno pozwolić krajom o klimacie zbliżonym do śródziemnomorskiego wykorzystanie obfitych ilości energii słonecznej do produkcji wody pitnej z równie łatwo dostępnej słonej wody.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania