Skip to main content

Development of a Novel Stone Sawing Equipment to valorise Undersized and Irregular Stone Blocks for a more rationale Use of Natural Stone Quarry Resources

Article Category

Article available in the folowing languages:

Wykuć niszę dla niechcianego kamienia

Naukowcy z UE zbudowali nowe urządzenia do cięcia odrzutów kamiennych w nadające się do sprzedaży produkty, takie jak płyty czy listwy. Nowa piła ma szansę przyczynić się do znaczącego zmniejszenia ilości odpadów kamiennych powstających w europejskich kamieniołomach.

Technologie przemysłowe

Europa należy do największych producentów kamienia naturalnego na świecie. Jednakże większość wydobytych bloków kamiennych jest odrzucana, ponieważ nie spełnia wymagań dotyczących rozmiaru i kształtu dla dalszej obróbki. Zmniejszenie ilości tych odpadów było przedmiotem finansowanego przez UE projektu XSTONE . Celem projekt było zaprojektowanie niewielkich rozmiarów wysokowydajnej piły do wykrawania nieregularnych i małych bloków. W tradycyjnym cyklu obróbki kamienia pierwszy etap polega na pocięciu bloku na płyty, które można dalej ciąć na pasy, a następnie na małe płytki. W Europie sektor kamienia naturalnego jest zdominowany przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). Dzięki zastosowaniu trójwymiarowego oprogramowania CAD i technik wirtualnego prototypowania, uczestnicy projektu XSTONE zaprojektowali elementy tnące nowej maszyny. Aby przetestować wybrane materiały i konstrukcję mechaniczną w różnych warunkach roboczych, przeprowadzono kilka analiz metodą elementu skończonego. Jak można zobaczyć na stronie internetowej projektu, udało się zbudować pełnowymiarowy prototyp fizyczny nowej maszyny tnącej. Jest ona wyposażona w zestaw dynamicznie napędzanych uchwytów, które mocno trzymają wszelkie nieregularne lub małe bloki kamienne podczas cięcia. Badacze przeprowadzili serię testów nowego sprzętu na różnych blokach kamiennych, aby sprawdzić działanie całej procedury. Ukończony już projekt oferuje uczestniczącym w nim MŚP nowe rozwiązanie do obróbki bloków kamiennych pochodzących z odrzutów.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania