Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Event category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2022-07-14

Article available in the following languages:

Ósma konferencja Komisji Europejskiej nt. zarządzania odpadami radioaktywnymi, Wilno, Litwa

W dniach 14 - 16 października 2013 r. w Wilnie, Litwa, odbędzie się Ósma konferencja Komisji Europejskiej nt. zarządzania odpadami radioaktywnymi (Eighth European Commission Conference on the Management of Radioactive Waste).

Odpady radioaktywne są wytwarzane nie tylko przez...

14 Października 2013 - 14 Października 2013
Litwa
W dniach 14 - 16 października 2013 r. w Wilnie, Litwa, odbędzie się Ósma konferencja Komisji Europejskiej nt. zarządzania odpadami radioaktywnymi (Eighth European Commission Conference on the Management of Radioactive Waste).

Odpady radioaktywne są wytwarzane nie tylko przez te państwa, które wykorzystują energię jądrową do produkcji elektryczności, ale również przez wiele innych zastosowań, takich jak radioterapie i testy przemysłowe. Bezpieczne zarządzanie nimi stanowi zatem wyzwanie dla wszystkich państw członkowskich, niezależnie od ich stanowiska w sprawie energii jądrowej. Badania nad odpadami radioaktywnymi są kluczowym obszarem prac w ramach 7. Programu Ramowego Euratom (7PR 2007 - 2013). Godnym uwagi sukcesem jest platforma technologiczna na rzecz wdrożenia utylizacji geologicznej (IGD-TP), pilotowana przez czołowe, europejskie organizacje zajmujące się zarządzaniem odpadami radioaktywnymi. Wedle założeń platformy, UE ma dysponować "do roku 2025 pierwszymi obiektami składowania geologicznego zużytego paliwa, wysokoaktywnych odpadów i innych długożyciowych odpadów radioaktywnych, które będą bezpiecznie funkcjonować w Europie".

W czasie konferencji przedstawiony zostanie przegląd wszystkich najnowszych działań KE w dziedzinie zarządzania odpadami radioaktywnymi z naciskiem na składowanie geologiczne (GD), w tym na badania, rozwój technologiczny i demonstrację, politykę, strategię oraz aspekty prawne i społeczno-polityczne dotyczące wszystkich interesariuszy uczestniczących w wydarzeniu.

Wydarzenie odbędzie się w przeddzień ogłoszenia nowego programu badawczo-szkoleniowego Euratom 2014 - 2018, uzupełniającego Horyzont 2020 - nowy program ramowy badań naukowych i innowacji w Europie na lata 2014 - 2020. W tym kontekście strategiczna integracja i działalność IGD-TP będą odpowiednio zabezpieczone w obliczu ewoluującej polityki UE w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji w ogóle i trendu w kierunku wspierania raczej programów niż projektów.

Wydarzenie odbędzie się równolegle z FISA 2013 - konferencją poświęconą bezpiecznej eksploatacji instalacji nuklearnych w Europie. Organizatorem obydwu wydarzeń jest Komisja Europejska i Ministerstwo Edukacji i Nauki Litwy pod auspicjami Litewskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Więcej informacji:
http://cordis.europa.eu/fp7/euratom-fission/fisa-euradwaste-2013_en.html(odnośnik otworzy się w nowym oknie)