Skip to main content

Low force mobile friction stir welding system for on-site marine fabrication

Article Category

Article available in the folowing languages:

Nowe mobilne urządzenie spawalnicze

Grupa naukowców i przedsiębiorstw w UE stworzyła nową maszynę spawalniczą, której można używać do skomplikowanego spawania aluminium w budownictwie okrętów.

Technologie przemysłowe

Na całym świecie aluminium jest coraz częściej wybierane jako budulec okrętów. Zgrzewanie tarciowe z przemieszczeniem (friction stir welding, FSW) to metoda łączenia aluminium i stopów aluminium, jednak maszyny działające w tej technologii nie są na tyle elastyczne, by wygodnie ich używać w montażu końcowym w stoczni. Celem finansowanego ze środków UE projektu MOBI-WELD (Low force mobile friction stir welding system for on-site marine fabrication) było stworzenie w pełni mobilnego prototypu maszyny spawającej metodą FSW, którą można będzie wykorzystać do łączenia stopów aluminiowych w budownictwie okrętów. Projekt rozpoczęto od analizy środowiska stoczni i potrzeb pracowników, aby poznać wymagania stawiane przez użytkowników końcowych mobilnemu urządzeniu spawalniczemu FSW. Na podstawie zebranych danych w projekcie MOBI-WELD opracowano specyfikację maszyny spawalniczej. Naukowcy przetestowali różne narzędzia spawalnicze w zakresie łączenia dwóch różnych płyt aluminiowych. Dane uzyskane w tych próbach posłużyły do określenia specyfikacji głowicy spawalniczej. Prototyp wyposażono w kilka czujników automatyzujących cały proces oraz wyposażony w przyssawki system przesuwu urządzenia. System ten pozwala na przemieszczanie się urządzenia wzdłuż spawanego połączenia materiałów. Prototypowe urządzenie sprawdziło się w testach, ale nadal wymaga dokładnej weryfikacji, zanim zostanie wprowadzone na rynek. Gdy do tego dojdzie, opracowane w projekcie MOBI-WELD urządzenie będzie mogło zrewolucjonizować budownictwo okrętowe.

Słowa kluczowe

Maszyna spawalnicza, aluminium, budownictwo okrętowe, zgrzewanie tarciowe z przemieszczeniem (FSW), prototyp narzędzi spawalniczych

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania

Postępy naukowe
Technologie przemysłowe

24 Stycznia 2023