Skip to main content

BusUp: Multi-platform On-demand Crowdsourced Bus Transportation for Smart City Mobility

Article Category

Article available in the folowing languages:

Autobusy dostosowane do potrzeb gospodarki dzielenia się

Finansowany ze środków UE projekt BUSUP oferuje spersonalizowaną usługę współdzielonych przejazdów autobusowych dla firm, doskonale wpisującą się w potrzeby przedsiębiorstw położonych na obszarach, które nie są obsługiwane przez tradycyjny transport publiczny.

Gospodarka cyfrowa
Transport i mobilność

Wraz z nadejściem usług tzw. nowej mobilności pokolenie Y odeszło od koncepcji posiadania auta do jego użytkowania (tj. wspólnego korzystania z samochodu), współdzielenia przejazdów (tj. usługa typu Blablacar) oraz zamawiania przejazdów (tj. Uber). W konsekwencji korporacje mające siedziby w większych obszarach miejskich, gdzie dostępność transportu publicznego jest ograniczona, mają problem z przyciągnięciem utalentowanych młodych ludzi, którzy preferują życie w centrum miasta i nie chcą dojeżdżać do pracy, o ile nie mają do dyspozycji rozwiązania umożliwiającego bezpośredni dojazd. Ten właśnie problem próbuje rozwiązać finansowany przez UE projekt BUSUP.

Dostosowywanie autobusów do potrzeb gospodarki dzielenia się

W kategorii przystępnych i zrównoważonych środków transportu publicznego nic nie przebije autobusów. Projekt BUSUP ulepsza tę tradycyjną formę transportu, dostosowując ją do potrzeb dzisiejszej gospodarki dzielenia się. Owocem tych prac jest BUSUP – spersonalizowana usługa współdzielonych przejazdów autobusowych dla firm. „Stworzyliśmy BUSUP, aby zaoferować inteligentne rozwiązanie na potrzeby podróży średniodystansowych dla firm zlokalizowanych na obszarach podmiejskich i pozamiejskich, które nie są dostatecznie obsługiwane przez transport publiczny”, mówi Eva Romagosa, współzałożycielka projektu i dyrektor ds. innowacji. „Pomagamy takim firmom rozwiązać problem przyciągnięcia i zatrzymania utalentowanych pracowników, oferując możliwość dołączenia do sieci prywatnych autobusów firmowych, współdzielonych z innymi pobliskimi przedsiębiorstwami, dzięki której ich pracownicy mają do dyspozycji zrównoważoną i opłacalną metodę dojazdu do pracy”. Każda z uczestniczących firm ma spersonalizowaną, internetową platformę do rezerwacji, dzięki której pracownicy mogą się rejestrować, zawnioskować o określoną trasę i zarezerwować swoje karnety miesięczne. W oparciu o dane dostarczone przez pracowników algorytm BUSUP określa optymalne trasy, aby zmaksymalizować ofertę i zminimalizować koszty. Użytkownicy systemu BUSUP mogą śledzić położenie autobusu przez intuicyjną i łatwą w obsłudze aplikację na smartfony. Podobnie jak w przypadku usług współdzielenia przejazdów (takich jak Uber i Lyft), BUSUP nie jest właścicielem autobusów, lecz nawiązuje współpracę partnerską z lokalnymi operatorami wysokiej jakości autobusów, którzy świadczą usługi na rzecz klientów. Jedną z najbardziej atrakcyjnych funkcji platformy BUSUP jest to, że umożliwia ona korporacjom dzielenie kosztów przejazdów po określonych trasach nie tylko z pobliskimi firmami, ale także ze swoimi pracownikami. „Niektórzy z naszych klientów są zdania, że pracownicy powinni ponosić pewną część kosztów, aby cenili tę usługę i wypisywali się z niej, jeśli nie będą z niej faktycznie korzystać”, wyjaśnia Romagosa. Według niej najważniejszym wynikiem projektu nie jest technologiczne rozwiązanie, lecz fakt, że platforma BUSUP z powodzeniem zapoczątkowała nową usługę umożliwiającą współdzielenie transportu, która może potencjalnie rozwiązać problem dojazdu do pracy na większych obszarach miejskich. „Rozwiązanie BUSUP pomaga naszym klientom podnieść swoją atrakcyjność w oczach potencjalnych, utalentowanych pracowników i zapobiegać ich odejściu z pracy. Ponadto mogą oni o połowę obniżyć koszty transportu i znacząco ograniczyć zostawiany przez siebie ślad węglowy”, mówi Romagosa.

Rozwiązanie dla mobilności w Europie

Usługi dojazdu do pracy BUSUP są obecnie dostępne w Barcelonie, Madrycie, Lizbonie i Sao Paulo. BUSUP oferuje też podobne usługi dla prywatnych szkół i organizatorów różnych wydarzeń, np. festiwali muzycznych (tj. Lollapalooza, RockinRio, itp.). Projekt dobiegł końca w grudniu 2018 r. Obecnie obsługuje ponad 100 klientów korporacyjnych i przewiduje się, że ten rok zamknie z przychodem 2 mln EUR. Ten niezwykle udany start zachęcił założycieli projektu do dalszego rozwoju: „Chcemy, by usługa BUSUP stała się w Europie wiodącym rozwiązaniem w dziedzinie mobilności”, mówi Romagosa.

Słowa kluczowe

BUSUP, usługi mobilności, gospodarka dzielenia się, transport publiczny, wspólne korzystanie z samochodu, współdzielenie przejazdów, Blablacar, zamawianie przejazdów, Uber, Lyft

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania