Skip to main content

Efficient exploitation of EU perlite resources for the development of a new generation of innovative and high added value micro-perlite based materials for Chemical, Construction and Manufacturing

Article Category

Article available in the folowing languages:

Nowe rynki dla skały wulkanicznej

Perlit to występująca w naturze skała wulkaniczna, która pod wpływem ciepła może powiększyć swoją pierwotną objętość od czterech to 20 razy. Dzięki nowatorskiej technologii możliwe było stworzenie udoskonalonych produktów dla branży budowlanej, chemicznej i produkcyjnej.

Technologie przemysłowe

Lekki, porowaty, chemo- i ognioodporny perlit ekspandowany to doskonały materiał na komponenty w branży chemicznej, budowlanej i produkcyjnej. Liczba możliwych zastosowań została jednak ograniczona przez niepożądane cechy powstające podczas konwencjonalnego procesu ekspandacji, jak pory otwarte na zewnątrz (porowatość otwarta). W ramach finansowanego ze środków UE innowacyjnego projektu EXPERL opracowano nowe technologie przetwarzania, których wynikiem są innowacyjne mikrocząstki na bazie perlitu o zamkniętej strukturze i wykorzystujące je komercyjne produkty końcowe o wysokiej wartości dodanej. Naukowcy udoskonalili proces ekspandacji ciepłem niebezpośrednim w pionowym piecu elektrycznym i ciepłem mikrofalowym. Opracowano sposób zabezpieczania silikonem w sprayu na mokro w celu zredukowania absorpcji wody i wykorzystano wielofunkcyjne nanocząstki do powierzchniowego powlekania cząsteczek perlitu. W ramach czteroletniego projektu z powodzeniem opracowano pięć różnych materiałów na bazie perlitu, w tym perlit o strukturze zamkniętej, mikrokulki perlitowe i płytki perlitu ekspandowanego. Wykorzystano je jako wypełniacze funkcjonalne w rozmaitych zastosowaniach w przemyśle. Dla branży budowlanej opracowano lekkie panele izolacyjne, cegły, tynki i zaprawy. Dla branży produkcyjnej badacze stworzyli próżniowe panele izolacyjne i folie kopertowe. I wreszcie, materiały na bazie perlitu znalazły zastosowanie w nowatorskich farbach i powłokach termoizolacyjnych w branży chemicznej. We wszystkich przypadkach ocena cyklu życia technologii produkcyjnych i nowych produktów wykazała niższe oddziaływanie na środowisko naturalne niż w przypadku konwencjonalnych technologii i produktów. 29 możliwych do wykorzystania wyników EXPERL doprowadziło do rejestracji wielu patentów i znaków towarowych. Wiele produktów znajduje się w skali pilotażowej, a inne są gotowe do wprowadzenia na rynek. Technologia i materiały zwiększą konkurencyjność sektora minerałów przemysłowych UE, tworząc jednocześnie nowe rynki przynoszące korzyści sektorowi budowlanemu, chemicznemu i produkcyjnemu.

Słowa kluczowe

Perlit ekspandowany, porowatość, chemiczna, budowlana, produkcyjna, piec elektryczny, mikrofalowe, nanocząstki

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania