European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Increase in opportunities for strategic collaboration in the field of nanotechnology via twinning of IOP with institutions of European Research Area

Article Category

Article available in the following languages:

Nowa era nanotechnologii na Ukrainie

Współpraca z uczelniami z UE pomaga w rozwoju ukraińskiego sektora badań nanotechnologicznych dzięki szkoleniom, grantom i strategicznej współpracy między instytucjami.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Nanotechnologie, materiały i nowe technologie produkcyjne należą do priorytetów regionalnego rozwoju nauki w Europie. W tym kontekście UE zacieśnia współpracę w dziedzinie nanonauk między instytucjami wchodzącymi w skład europejskiej przestrzeni badawczej (EPB). Finansowany ze środków UE projekt NANOTWINNING (Increase in opportunities for strategic collaboration in the field of nanotechnology via twinning of IOP with institutions of European Research Area) miał na celu promowanie międzynarodowej współpracy w dziedzinie nanotechnologii w Instytucie Fizyki Ukraińskiej Akademii Nauk. Projekt koncentrował się na pobudzaniu współpracy między naukowcami ukraińskimi a europejskimi przedstawicielami świata nauki, edukacji i biznesu. Uczeni chcieli umocnić współpracę naukową oraz współpracę między nauką i przemysłem. W ramach projektu zorganizowano dwie międzynarodowe konferencje na temat nanotechnologii w 2013 i 2014 r., a także trzy szkoły letnie, będące szkoleniami dla młodych naukowców. W projekcie NANOTWINNING odbyły się także spotkania poświęcone technologii, mające na celu zaprezentowanie ukraińskiej nanotechnologii organizacjom przemysłowym z różnych krajów. Partnerzy projektu założyli w 2012 r. międzynarodowe laboratorium nanotechnologiczne. W tym celu zakupiono mikrospektrometr ramanowski, umożliwiający tworzenie nowych nanostrukturalnych podłoży i nanokompozytów, a w przyszłości także tworzenie nowych nanobiotechnologii. Nawiązano też szereg partnerstw strategicznych z uczelniami wyższymi, aby podnieść poziom badań naukowych w dziedzinie nanotechnologii w Instytucie. Pomogło w tym przyjęcie przez Instytut praktyk unijnych dotyczących tworzenia i komercjalizacji nanotechnologii. Dzięki tym zmianom Instytut Fizyki powinien stać się kolejnym ważnym graczem w zakresie rozwoju badań nanotechnologicznych w EPB.

Słowa kluczowe

Nanotechnologia, Ukraina, rozwój nauki, europejska przestrzeń badawcza

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania