Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Parliaments and Civil Society in Technology Assessment

Article Category

Article available in the following languages:

Plan działań wspierających oparte na wiedzy prawodawstwo w dziedzinie nauki, technologii i innowacji

Aby pomóc rządom w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących ważnych spraw społecznych, takich jak genomika, zdrowie czy zrównoważony rozwój, w ramach unijnej inicjatywy powstały udoskonalone i ujednolicone praktyki w zakresie oceny technologii.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Skuteczne prawodawstwo w dziedzinie nauki, technologii i innowacji (ST&I) jest ważnym aspektem umacniania europejskiej konkurencyjności i gospodarki. Projekt PACITA (Parliaments and civil society in technology assessment), finansowany ze środków UE, umocnił oparte na wiedzy prawodawstwo w zakresie kwestii dotyczących ST&I. Prace koncentrowały się wokół planu działania, wykorzystującego różnorodne praktyki w tzw. parlamentarnej ocenie technologii (PTA). Uczeni wyznaczyli cztery główne cele: umocnienie i rozszerzenie zdolności Europy w zakresie opartego na dowodach prawodawstwa oraz prawodawstwa wykorzystującego wyniki badań naukowych; propagowanie społecznego zaangażowania w naukę; usprawnienie komunikacji między naukowcami i innymi zainteresowanymi stronami; propagowanie etyki w nauce. W celu opracowania planu działań partnerzy projektu przygotowali sprawozdania opisujące i porównujące aktualne europejskie praktyki w zakresie PTA, omawiające dawne, aktualne i przyszłe działania dotyczące PTA w całej UE oraz analizujące szanse i bariery związane z oceną technologii, w krajach, w których metody takie nie są jeszcze stosowane. Opublikowano także książkę poświęconą istniejącym praktykom i instytucjom zajmującym się PTA, w której określono ogólne europejskie zdolności oceny technologii w kontekście prawodawstwa opartego na wiedzy. Założono portal, który służy za źródło informacji na temat działań w zakresie oceny technologii podejmowanych w Europie i na świecie. Zorganizowano dwie szkoły letnie, których celem było zapoznanie interesariuszy z problematyką oceny technologii oraz jej propagowanie. Cztery spotkania praktyków umożliwiły przeszkolenie menedżerów z zakresu realizacji projektów dotyczących oceny technologii. Odbyły się dwie debaty parlamentarne i dwie konferencje naukowe, mające na celu zaangażowanie najważniejszych podmiotów w zwiększenie europejskich zdolności w zakresie oceny technologii oraz podniesienie świadomości na temat związanych z nią korzyści na poziomie unijnym i krajowym. Zespół PACITA zrealizował też przykładowe ogólnoeuropejskie projekty dotyczące trzech problemów związanych z oceną technologii: genomiki w publicznej opiece zdrowotnej, starzeniu się społeczeństwa oraz zrównoważonej konsumpcji. Inicjatywa PACITA promowała też interaktywną ocenę parlamentarną w krajach, w których nie ma zinstytucjonalizowanego PTA. Dzięki temu zwiększy się świadomość parlamentarzystów, którzy będą mogli podejmować skuteczniejsze działania w zakresie gospodarki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej, ochrony środowiska i wykorzystywania zasobów, w oparciu o europejską współpracę.

Słowa kluczowe

Prawodawstwo oparte na wiedzy, nauka, technologia i innowacja, ocena technologii, PACITA, parlamentarna ocena technologii

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania