Skip to main content
European Commission logo print header

Integration of European marine research networks of excellence - Euromarine

Article Category

Article available in the following languages:

Integracja europejskich badań morskich

To, w jaki sposób gatunki i populacje przystosowują się do zmieniającego się środowiska morskiego, w dużym stopniu odbije się na oceanach i dobrobycie ludzi. Skonsolidowano międzynarodowe działania badawcze, aby zrozumieć tak złożone kwestie.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Projekt "Integration of European marine research networks of excellence - Euromarine" (EUROMARINE) zrzeszył wiodących oceanologów i organizacje badawcze. Poprzez połączenie trzech wcześniejszych inicjatyw (EUROCEANS, MARINE GENOMICS i MARBEF), powstała potężna międzynarodowa sieć oceanologiczna. Podejście interdyscyplinarne umożliwiło identyfikację nowo powstających obszarów badań, w których współpraca między dyscyplinami przyniesie obiecujące owoce. Istnieje nadzieja, że te "strefy wymiany" mogą doprowadzić do ważnych odkryć w dziedzinie epigenetyki, chronobiologii i zrównoważonego użytkowania zasobów i ekosystemów morskich. Integracja różnych dziedzin badań, począwszy od genów po ekosystemy pozwoliła naukowcom uzyskać bardziej klarowny obraz sposobu funkcjonowania organizmów i ekosystemów morskich. To pozwoliło określić, w jaki sposób różne czynniki wpływają na bioróżnorodność, oraz zrozumieć, jak populacje i gatunki przystosowują się do zmieniającego się środowiska. Wiedza uzyskana w badaniu bioróżnorodności przyniesie korzyści w takich obszarach, jak zrównoważone rybołówstwo, rolnictwo i biotechnologia morska. Inne zastosowania rezultatów projektu EUROMARINE obejmują produkty naturalne i środki farmaceutyczne dla potrzeb biomedycyny i zdrowia ludzkiego, procesów przemysłowych i czystej energii. Projekt EUROMARINE skupiał się na trzech kluczowych zagadnieniach: zrozumieniu ekosystemów morskich, scenariuszach zmian oceanicznych oraz wykorzystaniu oceanologii do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Uzyskana wiedza posłuży za podstawę do budowy długofalowego systemu zrównoważonego zarządzania oceanami. Stworzona w projekcie platforma badawcza umożliwi propagowanie wymiany infrastruktury, zwiększając tym samym efektywność ekonomiczną. Umocni także współpracę i integrację badań wśród naukowców, ponieważ prace często prowadzone są w instytutach goszczących. To z kolei umocni europejską przestrzeń badawczą (EPB). Dzięki projektowi EUROMARINE, zintegrowane badania dostarczą bogatych i zróżnicowanych źródeł najbardziej fachowej wiedzy i innowacji w Europie, przyczyniając się do odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczeństwa i wymogi środowiskowe, przy jednoczesnym promowaniu dobrobytu. Projekt pomoże zapewnić zrównoważony rozwój i eksploatację wrażliwych zasobów morskich oraz dostęp do specjalistycznych porad dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie środowiskiem i decydentów.

Słowa kluczowe

Środowisko morskie, epigenetyka, chronobiologia, ekosystem, bioróżnorodność morska, akwakultura, zrównoważone zarządzanie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania