Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Cognitive Common Currency or Contextual Bargaining ? A new model for food preferences

Article Category

Article available in the following languages:

Subtelne czynniki wpływające na preferencje żywieniowe

Preferencje żywieniowe zaczynają się formować bardzo wcześnie — nawet przed urodzeniem — wraz z rozwojem zmysłu smaku i powonienia. Ale jak proces te przebiega w późniejszym okresie życia?

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Europejscy naukowcy odkryli ciekawe aspekty, które trzeba uwzględnić w badaniach zachowań konsumentów. W finansowanym przez UE projekcie "Cognitive common currency or contextual bargaining ? A new model for food preferences" (4CB) analizowano szereg kwestii dotyczących kontekstu spożywania żywności. Uczeni zadali sobie następujące pytania: Które zmienne należy uwzględnić jako zmienne kontekstowe, w jaki sposób zmienne te oddziałują między sobą oraz jak można badać czynniki kontekstowe za pomocą kontrolowanych protokołów laboratoryjnych. Aby na nie odpowiedzieć, zastosowano nowatorskie podejście, łączące neuronaukę poznawczą, psychologię doświadczalną oraz podstawowe metody konceptualne. Wykazano istnienie szeregu zależności między dźwiękami i zapachami, kształtami i zapachami oraz kształtami i smakami. Na przykład, produkt o gorzkim smaku jest najczęściej kojarzony z ostrymi a nie okrągłymi kształtami. Badania nad tymi współzależnościami pozwoliły na uzupełnienie wiadomości na temat ich znaczenia behawioralnego, poznawczego i emocjonalnego w innych modalnościach. Podważają one istnienie wyraźnego podziału między czynnikami percepcyjnymi lub emocjonalnymi niższego poziomu oraz czynnikami poznawczymi wyższego poziomu (na przykład tło kulturowe i oczekiwania dotyczące określonych produktów). Przykładem pierwszego rodzaju czynników jest wpływ wysokich temperatur i uczucia na zachowania dotyczące picia. Ustalenia projektu 4CB mogą zostać wykorzystane do wpływania na zachowania konsumentów. Nawiązano kontakty z kilkoma firmami zainteresowanymi takim rozwiązaniem.

Słowa kluczowe

Preferencje żywieniowe, zachowanie się konsumentów, czynniki kontekstowe, spożycie żywności, zależności między modalnościami

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania