European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Supporting the development and deployment of advanced<br/>metering infrastructures in Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Działanie w oparciu o historie sukcesu inteligentnego opomiarowania

Inteligentne sieci dostarczają energię elektryczną w sposób inteligentny i adaptacyjny, wykorzystując w tym celu komputery i technologie dwustronnej komunikacji. Inteligentne mierniki to system doskonały, a badacze z UE znaleźli sposób na ich optymalizację i powszechne zastosowanie.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Inteligentne sieci wykorzystują technologię komunikacyjną do pozyskiwania informacji i podejmowania decyzji, czego rezultatem jest zrównoważona, efektywna i niezawodna podaż energii. Inteligentne mierniki zapisują zużycie energii w ciągu dnia i ułatwiają dwustronną komunikację między miernikiem a systemem centralnym. Systemy te są obecnie w użyciu na terenie całej Europy, jednak na drodze do szerszego zastosowania stoją pewne bariery techniczne i ograniczenia przepisowe. Finansowani ze środków unijnych naukowcy pracujący nad projektem "Supporting the development and deployment of advanced metering infrastructures in Europe" (METER-ON) połączyli osiągnięcia 23 projektów w zakresie inteligentnego opomiarowania, w tym 21 zrealizowanych w UE, a dwóch w Brazylii, aby przyspieszyć optymalizację i rozpowszechnienie na rynku. Bardzo ważnym czynnikiem, który zadecydował o powodzeniu samego projektu, było rozległe zaangażowanie głównych operatorów systemów opomiarowania w Europie. Na czele konsorcjum stanęło Stowarzyszenie europejskich operatorów systemów dystrybucyjnych (EDSO) dla potrzeb inteligentnych sieci, które odpowiadało za gromadzenie obszernych danych i udostępnianie wiedzy. DSO stanowią najważniejsze ogniwo w łańcuchu praktycznego wdrożenia systemu. Stoją oni przed nowymi wyzwaniami, a ponadto oczekuje się, że — poza obsługą systemu dystrybucji energii elektrycznej – odegrają rolę neutralnych pośredników usprawniających sprawnie funkcjonujący rynek energetyczny. W projekcie METER-ON gromadzono dane, czerpiąc z doświadczenia 27 wiodących DSO i stowarzyszeń z całej UE, reprezentujących ponad 70% punktów opomiarowania energii elektrycznej. Równie ważnymi partnerami w projekcie były fundacje przyuniwersyteckie, instytuty badań stosowanych, instytucje technologiczne i eksperci ds. komunikacji. W projekcie METER-ON przeprowadzono analizę każdego spośród 23 projektów, aby określić rozwiązania technologiczne, zgodność z przepisami Komisji Europejskiej, ramy regulacyjne, model rynkowy, rozwiązania inteligentnych sieci i informacje gospodarcze. Wyniki porównano, aby zidentyfikować ważne modele sukcesu oraz sposoby, w jaki pewne czynniki wpływają na rezultaty. Po dwóch latach realizacji udało się starannie zbadać obecny stan technologii inteligentnego opomiarowania, a także przeszkody techniczne i przepisowe, jakie utrudniały dotychczas jej powszechne wdrożenie. Wyniki rozpowszechniono za pośrednictwem strony internetowej projektu oraz biuletynów, artykułów, konferencji i warsztatów. Zalecenia dla decydentów i zainteresowanych stron dotyczące optymalnej ścieżki rozwoju powinny przyspieszyć opracowanie zoptymalizowanych technologii i infrastruktur inteligentnego opomiarowania. To z kolei przyczyni się do sprawnego powszechnego wdrożenia inteligentnych mierników, zwiększając efektywność obsługi inteligentnych sieci i potencjalnie pomagając konsumentom obniżać koszty zużywanej energii.

Słowa kluczowe

Inteligentny miernik, inteligentne opomiarowanie, inteligentne sieci elektryczne, technologie komunikacyjne, zaawansowana infrastruktura pomiarowa, AMI, operatorzy systemu dystrybucji, DSO, odpowiedź na zapotrzebowanie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania