Skip to main content
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Intelligent Transportation Systems for Safer and Improved Traffic

Article Category

Article available in the following languages:

Zasadność obliczeniowa na potrzeby ruchu drogowego

Miejski ruch drogowy jest przyczyną wielu problemów. Opracowane przez pochodzący z UE zespół rozwiązanie tego zagadnienia obejmuje systemy umożliwiające wzajemną komunikację między pojazdami oraz z siecią centralną, co umożliwia kontrolę ruchu drogowego na wysokim poziomie oraz zwiększenie wydajności.

Zanieczyszczenie środowiska oraz frustracja psychiczna to dwa podstawowe problemy wywoływane przez miejski ruch drogowy i prowadzące do innych problemów społecznych i ekologicznych. Częścią rozwiązania mogą być systemy umożliwiające wzajemną komunikację pomiędzy pojazdami i koordynację z innymi systemami. Celem finansowanego przez UE projektu "Intelligent transportation systems for safer and improved traffic" (ITS4SIT) było opracowanie takich inteligentnych systemów. Planowano umożliwić wzajemną koordynację między pojazdami w odpowiedzi na lokalne interakcje, a także komunikację pomiędzy pojazdami a infrastrukturą w celu zarządzania systemem na szerszą skalę. Projekt był realizowany przez dwa lata, do końca sierpnia 2013 r. Prace zespołu koncentrowały się na stworzeniu trzech poziomów samoregulujących i samoorganizujących się systemów. Poziom mikro kontroluje pojedyncze pojazdy oraz ich oddziaływanie na środowisko, natomiast poziom mezo odpowiada za koordynację grup pojazdów. Poziom makro realizuje ogólne cele wyznaczone systemowi. Korzystając z podejścia obejmującego przydzielanie zasobów zespół projektu ITS4SIT opracował metodologię, którą można zastosować w bardziej ogólnym kontekście dotyczącym zasobów. Uzyskane rezultaty doprowadziły do wkroczenia w nowy obszar, zwany kierowaniem obliczeniowym, który jest pomostem między informatyką, a naukami społecznymi. Prace te, choć nie stanowiły zasadniczego celu zespołu, uważa się za jego główne osiągnięcie. Obiecujące nowe rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym podczas tworzenia polityki opartej na wiedzy oraz przy rozwiązywaniu sporów.

Słowa kluczowe

Zasadność obliczeniowa, ruch drogowy, pojazd, sieć centralna, kontrola ruchu drogowego, inteligentny transport, samoorganizacja, badania społeczne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania