European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Integrated and functional Lab-on-Chip

Article Category

Article available in the following languages:

Najlepsze laboratorium na chipie

Europejscy naukowcy opracowali zaawansowany układ typu "laboratorium na chipie" (lab-on-a-chip, LOC). Urządzenie może obsłużyć ogromny zakres badań — od wykrywania bakterii i ołowiu w wodzie z kranu po ocenę toksyczności środków chemioterapeutycznych.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

W finansowanym ze środków UE projekcie "Integrated and functional lab-on-chip" (INFULOC) zastosowano pionierski, w pełni zintegrowany układ LOC o wysokiej funkcjonalności. Przy opracowywaniu układu skupiono się na zastosowaniach środowiskowych, jak i medycznych. Dzięki zastosowaniu mikrozaworów uzyskano wyjątkową integrację układu scalonego. Umożliwia to zaawansowane przetwarzanie testowanych płynów. System oferuje czułą detekcję optyczną wewnątrzkomórkowego zielonego białka fluorescencyjnego. Dla zapewnienia jeszcze precyzyjniejszej kontroli płynów, naukowcy opracowali macierz hodowli komórkowej złożoną z 24 komórek. Konfiguracja ta posłużyła do zbadania toksyczności piocyjaniny na linii komórkowej ludzkiego raka piersi (Cancer Michigan Foundation-7 (MCF-7)). Co więcej, może ona wskazywać na uszkodzenie ludzkiej wątroby, polegające na transformacji hepatocytów w komórki nowotworowe. Inne zastosowania obejmowały monitorowanie sekwencyjnej kombinacji skutków działania chemioterapeutyka, paklitakselu i aspiryny w komórkach raka piersi MCF-7. Aby zwiększyć czułość absorpcyjną, naukowcy zastosowali optyczną, szerokopasmową spektroskopię strat we wnęce optycznej (BBCEAS). System wykorzystuje wysokorefleksyjne lustra, umożliwiające zastosowanie taniej diody elektroluminescencyjnej (LED). Integracja BBCEAS w układzie LOC dała 35-krotny wzrost czułości w badaniu poziomu osteokalcyny, będącej markerem osteoporozy. Względy środowiskowe skłoniły naukowców do zastosowania mikroobróbki laserowej, dzięki której można używać elektrody diamentowej domieszkowanej borem zamiast elektrod rtęciowych. System potrafi wykryć ołów w wodzie z kranu i metale ciężkie w wodzie rzecznej. Obszary zastosowania są bardzo różne i obejmują m. in. wykrywanie pofałdowania białka, co jest szczególnie istotne w procesie starzenia i znajdowaniu bakterii w transfuzjach krwi. Urządzenie LOC jest łatwe w obsłudze, przyjazne dla środowiska naturalnego i ma duże szanse na komercjalizację.

Słowa kluczowe

Laboratorium na chipie, środowisko, zastosowania medyczne, mikrozawór, macierz hodowli komórkowych, toksyczność, mikroobróbka laserowa, niewłaściwe fałdowanie białka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania