Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Policy linkages and international cooperation on climate change: Who cares about the economic burden of the environment?

Article Category

Article available in the following languages:

Polityki w sprawie handlu i środowiska

Europejski zespół przyjrzał się zależności między inwestycjami państw w badania i rozwój (R&D) a politykami w sprawie środowiska.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Jeśli chodzi o międzynarodowe działania gospodarcze na rzecz utrzymania stabilności klimatycznej, wielu zakłada, że strategie polityczne w zakresie środowiska różnych krajów są substytucyjne lub niezależne. Jednak ze względu na rosnącą globalną współzależność gospodarczą, założenie to może się okazać nieprawdziwe. W ramach finansowanego przez UE projektu INTCOP21 zbadano związek między przepisami w sprawie środowiska a innowacyjnością w kontekście międzynarodowym. Zespół zbadał przede wszystkim, w jaki sposób obecność dwóch skutków zewnętrznych, jednego związanego ze środowiskiem, drugiego zaś z innowacyjnością, może wpłynąć na udział w międzynarodowych porozumieniach środowiskowych, a także przyjrzał się wpływowi środowiskowemu na współpracę. Zainteresowanie wzbudzały także czynniki wpływające na pojawienie się grupy w kontekście kierowania redukcją emisji. W tym dwuletnim projekcie wykorzystano połączenie systemów teoretycznych, w tym teorię gier, teorię formowania się koalicji i inne związane z handlem międzynarodowym. Badanie sfinalizowano pod koniec 2013 r. W pierwszej kolejności partnerzy zajęli się ewolucją konsekwencji gazów cieplarnianych, biorąc pod uwagę każdy typ zachowania krajowego wynikającego z globalnej współzależności gospodarczej. Zakładając wysoki poziom współzależności, naukowcy wykazali potencjalne konsekwencje porozumień w sprawie wolnego handlu dla środowiska, kwestionując jednocześnie zwiększenie dobrobytu krajów w wyniku liberalizacji handlu. Raport na ten temat zilustrował, że kluczowe założenia gospodarcze wpływające na środowisko dotychczas nie były rozważane. Kolejnym pytaniem było, w jaki sposób inwestowanie w R&D i rozpowszechnianie technologii wpływają na zachęty do wdrażania surowszych polityk w sprawie gazów cieplarnianych. Początkowe wyniki pokazały, że zależność kraju od zdolności absorpcji własnych działań R&D zwiększa ich skuteczność. Stan ten jednak obniża także skuteczne wykorzystanie w gospodarce rezultatów postępu technicznego, zniechęcając do inwestowania w R&D. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli strategie w zakresie emisji są substytucyjne, wzrost wydatków na R&D w jednym kraju może prowadzić do spadku poziomów emisji w innym. Zespół projektu przeprowadził testy eksperymentalne tych prognoz, wykorzystując doświadczenie oparte na koncepcji "progu dóbr publicznych", angażując małe grupy jednostek. Wyniki sugerują, że współpraca w zakresie innowacji może sprzyjać współpracy całej grupy, jednak założenia dotyczące odpowiedniości innowacji stanowią klucz do zrozumienia implikacji dla stron nieuczestniczących w porozumieniu. W projekcie INTCOP21 zbadano związek między handlem międzynarodowym a efektywnością polityk w sprawie środowiska. Grupa przyjrzała się przede wszystkim dynamice inwestycji w R&D w kontekście poziomów emisji.

Słowa kluczowe

Polityki w sprawie środowiska, badania i rozwój, porozumienia w sprawie wolnego handlu, współzależność gospodarcza

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania