Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

The role of dissolved organic nitrogen (DON) on the development and extend of eutrophication-driven hypoxia and responses to global warming

Article Category

Article available in the following languages:

Ochrona Bałtyku przed zmianą klimatu

Anoksja przybrzeżna, która przejawia się niedoborem tlenu w wodach przybrzeżnych, to nasilający się problem na całym świecie. Spadek rozpuszczonego tlenu może zagrażać organizmom morskim i wpływać na strukturę i funkcjonowanie ekosystemów przybrzeżnych.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Próby kontrolowania anoksji zwykle koncentrują się na obniżaniu poziomu nieorganicznych składników odżywczych, zwłaszcza azotanu i fosforanu, przedostających się do środowiska morskiego. Jednak stężenie rozpuszczonego azotu organicznego (DON) często przekracza stężenie rozpuszczonego azotu nieorganicznego zarówno w wodach morskich, jak i słodkich. Celem projektu DON-HYPO było określenie roli DON w przemianie materii planktonu i bakterii w Bałtyku. Region Morza Bałtyckiego to największy obszar przybrzeżny dotknięty anoksją z powodu eutrofizacji wywołanej nadmierną ilością składników odżywczych przedostających się do tego w dużej mierze zamkniętego obszaru. Naukowcy określili także zawartość DON w wodach stacji przybrzeżnej na Bałtyku i przeanalizowali udział DON pochodzący z różnych źródeł. Źródła te obejmowały wycieki z zakładu oczyszczania ścieków komunalnych, osady atmosferyczne i trzy szwedzkie rzeki reprezentujące odmienne systemy użytkowania gruntów. Wyniki badań wspierają hipotezę, zgodnie z którą ocieplenie Morza Bałtyckiego w wyniku zmiany klimatu zwiększy prędkość oddychania planktonu szybciej niż jego produkcję pierwotną. To z kolei może prowadzić do wyczerpania poziomów tlenu, pogłębiając zjawisko anoksji w Bałtyku. Ponadto zaobserwowano, że udział DON współgra z temperaturą, dodatkowo zwiększając oddychanie w odpowiedzi na globalne ocieplenie. Dowiedziono również, że plany redukcji substancji odżywczych powinny obejmować frakcję organiczną tych składników, a zwłaszcza DON, oraz uwzględniać efekty synergistyczne ocieplenia. Projekt DON-HYPO pomoże wyjaśnić wpływ globalnego ocieplenia i eutrofizacji w dynamice rozpuszczonego tlenu na bioróżnorodność i ekosystemy w bliskiej i odległej przyszłości. Wyniki projektu przyczynią się zatem do poprawy ochrony ekosystemów morskich i bioróżnorodności, a także pomogą wyznaczyć optymalne cele w zakresie zarządzania wodami przybrzeżnymi. Zostaną one opublikowane w czasopismach branżowych i rozpowszechnione w formie relacji prasowych. Projekt dostarczy opinii publicznej i decydentom informacji na temat wagi uwzględniania frakcji organicznej substancji odżywczych przy opracowywaniu planów ich redukcji. Plany te z kolei pomogą obniżyć wywołaną eutrofizacją anoksję na obszarach przybrzeżnych, zwłaszcza Morza Bałtyckiego.

Słowa kluczowe

Anoksja przybrzeżna, nieorganiczne składniki odżywcze, rozpuszczony azot organiczny, Ba‎łtyk, eutrofizacja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania