European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Wireless and wireline service convergence in next generation optical access networks

Article Category

Article available in the following languages:

Poruszanie się w górę widma częstotliwości

Wspierani z unijnych środków badacze opracowali nową technologię radio-over-fibre (ROF), chcąc wykorzystać dużą szerokość pasma oferowaną przez przewodowe sieci telekomunikacyjne oraz elastyczność sieci bezprzewodowych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Do obsługi szerokiego widma multimedialnego i korzystania z nowych usług oferujących wartość dodaną, sieci dostępu nowej generacji wymagane są szerokopasmowe łącza o dużej przepustowości przesyłu danych, nie generujące wysokich kosztów. Technologia ROF to nowe obiecujące rozwiązanie, które zadowoli zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych użytkowników za sprawą ujednoliconej platformy. ROF to system hybrydowy składający się z sieci niejednorodnych na bazie łączy bezprzewodowych i optycznych. Technologia ta umożliwia centralizację funkcji przetwarzania sygnału w stacji centralnej, a następnie użycie łączy z włókna światłowodowego do rozdzielenia sygnałów częstotliwości radiowej do odległych zespołów anten. Taką właśnie architekturę starano się stworzyć w ramach finansowanego przez UE projektu "Wireless and wireline service convergence in next generation optical access networks" (WISCON). Badacze opracowali nowe techniki produkcji sygnałów nośnikowych o długości fali wynoszącej kilka milimetrów, wykorzystując generację fotoniczną. Region o milimetrowej długości fali widma elektromagnetycznego odpowiada częstotliwościom rzędu od 30 do 300 GHz. Oczekuje się, że bezprzewodowe systemy telekomunikacyjne działające powyżej 60 GHz osiągną prędkości przesyłu danych rzędu 10 gigabitów na sek. Za sprawą zwielokrotnienia z podziałem długości fali, sygnały nośnika przypisywane są określonym długościom fali o wyznaczonym paśmie częstotliwości, a następnie zwielokrotniane na włóknach optycznych. Proces ten umożliwia przesył licznych sygnałów wideo, audio i danych przez jeden kanał przy zachowaniu wydajności systemu. Projekt WISCON z powodzeniem zakończono eksperymentalną demonstracją generacji sygnału milimetrowej długości fali do 87,5 GHz oraz rozdzieleniem licznych sygnałów w hybrydowym kanale optyczno-bezprzewodowym. Wstępne prace badawcze są obecnie kontynuowane w ramach finansowanego przez UE projektu FENDOI.

Słowa kluczowe

Technologia radio-over-fibre, sieci telekomunikacyjne, bezprzewodowy, sieci dostępu optycznego, zwielokrotnienie z podziałem długości fali

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania