Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Methodology and supporting toolset advancing embedded systems quality

Article Category

Article available in the following languages:

Ulepszanie oprogramowania do systemów wbudowanych

Zespół badaczy europejskich stworzył narzędzia wspomagające tworzenie oprogramowania do systemów wbudowanych. Narzędzia te pomogą europejskim małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) skutecznie konkurować na rynku, a do poprawy jakości tworzonego oprogramowania wykorzystano techniki opisu formalnego.

Jakość oprogramowania jest szczególnie ważna w systemach wbudowanych, które nierzadko pracują w zastosowaniach o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa. Pomimo powszechnego korzystania z narzędzi do tworzenia oprogramowania, uzyskanie pożądanej jakości pozostaje trudnym zadaniem, szczególnie w przypadku MŚP o ograniczonych zasobach. Za cel finansowanego ze środków UE projektu "Methodology and supporting toolset advancing embedded systems quality" (MODUS)(odnośnik otworzy się w nowym oknie) przyjęto zwiększenie konkurencyjności MŚP działających na rynku systemów wbudowanych. Konsorcjum złożone z 12 członków zajęło się opracowaniem zestawu metodologii i narzędzi poprawiających jakość systemów wbudowanych z wykorzystaniem technik opisu formalnego. Narzędzia miały umożliwiać sprawdzanie poprawności modeli, interakcję ze standardowymi platformami symulacji, optymalizację wydajności i konfigurowalne generowanie kodu źródłowego. Projekt trwał od października 2011 r. do marca 2014 r. Badaczom udało się stworzyć system umożliwiający wykorzystanie istniejących technik weryfikacji modeli, dotychczas rozproszonych po różnych platformach i narzędziach. W toku projektu opracowano też narzędzie wspomagające wybieranie spośród kandydujących technik weryfikacji na podstawie zautomatyzowanej analizy modeli i właściwości systemu wejściowego. Członkowie konsorcjum stworzyli metodologię i narzędzie do formalnego zapisu konwencji kodowania oraz narzędzie do konfigurowalnego generowania kodu przestrzegającego takiego zapisu. Pozwoli to programistom automatycznie pozyskiwać wysokiej jakości kod źródłowy bez konieczności ręcznego stosowania w nim reguł kodowania. W toku projektu powstało też narzędzie do optymalizacji wydajności, które ułatwia zmniejszanie złożoności obliczeniowej podczas projektowania oprogramowania i może być stosowane na różnych platformach. Zastosowane podejście w połączeniu z narzędziami do generowania kodu pozwala w prosty sposób tworzyć zoptymalizowany kod źródłowy. Projekt MODUS opracował narzędzia programistyczne, które umożliwią europejskim MŚP konkurowanie z większymi firmami na rynku oprogramowania do systemów wbudowanych. Tak powstałe rozwiązania otwierają też nowe możliwości komercyjne.

Słowa kluczowe

Systemy wbudowane, techniki opisu formalnego, tworzenie oprogramowania, generowanie kodu źródłowego, projektowanie oprogramowania

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania