CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

"Caribbean Biopolitics of Literature. Shaping Life, History and Community through the Transformative Power of Literature"

Article Category

Article available in the following languages:

Obszary wspólne biopolityki i badań nad literaturą postkolonialną

Jeden z projektów finansowanych ze środków UE zajął się biopolityką, badaniami postkolonializmu i badaniami karaibskimi, aby zaproponować innowacyjną metodologię analizowania związków między literaturą a polityką. Wypracowanie i zastosowanie nowych spojrzeń na relacje między tekstami a światem rzeczywistym pozwoliłoby lepiej zrozumieć coraz bardziej złożone globalne społeczeństwo.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Znani pisarze karaibscy już od lat 60 XX w. piszą o przemocy, poruszając przy tym między innymi tematy ludobójstwa, niewolnictwa, kolonializmu i dyktatury. Równolegle powstały nowe formy biopolityki ukierunkowane na życie poprzez język, wyobraźnię i mity. Jako dziedzina badająca powiązania między życiem, pochodzeniem i historią, biopolityka ma ogromny potencjał zastosowania w teorii literatury. Wykorzystanie tej części wspólnej badań teoretycznych pozwala stworzyć innowacyjne kryteria metodologiczne i zastosować je do analizy literackiej. Powiązanie z biopolityką pozwoliło wprowadzić w ramach projektu CARIBIOLIT kwestie, które dotychczas nie były poruszane w krytyce postkolonialnej, a tym samym wzbogacić debatę krytyczną na temat postkolonialnej literatury karaibskiej. Uczestnicy projektu wprowadzili francuskie i włoskie perspektywy teoretyczne do zdominowanej przez piśmiennictwo anglojęzyczne dziedziny badań postkolonialnych. Podczas dwuletniego projektu prowadzono działania szkoleniowe i upowszechniające oraz analizowano teksty w języku angielskim, francuskim i włoskim. Opracowano artykuły do pism naukowych na tematy rasy, przemocy i biopolityki oraz cykl powiązanych tematycznie artykułów w kontekstach afrykańskich, amerykańskich, karaibskich i europejskich. Wyniki pozwoliły stworzyć narzędzia do przyszłych badań politycznych i kulturowych relacji europejsko-karaibskich, a jednocześnie potwierdzić wartość podejść biopolitycznych.

Słowa kluczowe

Biopolityka, postkolonialne, Karaiby, teoria literacka, analiza literacka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania