European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Harmonic Analysis for optimal coding and the design principles of brain's Visual corteX

Article Category

Article available in the following languages:

Analiza harmoniczna odwzorowania wzrokowego

Zmysł wzroku u człowieka scala dane geometryczne z bodźcami wzrokowymi poprzez wyodrębnianie cech i przetwarzanie geometryczne, aby realizować zadania poznawcze. Badacze korzystający ze środków finansowych UE opracowali narzędzia matematyczne do opisu tych zachowań neuronów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Naukowcy z projektu HAVIX (Harmonic analysis for optimal coding and the design principles of brain's visual cortex) prowadzili analizy harmoniczne i geometryczne procesów uzyskiwania przybliżonych danych i przetwarzania ich w pierwotnej korze wzrokowej mózgu. Celem było opracowali modeli czynnościowych zachowania neuronów człowieka odpowiedzialnych za zmysł wzroku. Badacze postanowili wbudować dane z bodźców wzrokowych w symetryczne przestrzenie, takie jak uogólniona transformacja falek, po określeniu przybliżonych symetrii takich danych. Prowadzili analizę harmoniczną, aby scharakteryzować grupy niekomutatywne pod względem zdolności do odtwarzania, redukcji wymiarowości i mechanizmów uczenia się. Uczestnicy projektu HAVIX z powodzeniem opracowali ogólną teorię i wszechstronną strukturę modularną do układów niezmiennych pod względem przesunięcia niekomutatywnego. Takie podejście umożliwia opisanie układów odtwarzania według dużej klasy transformacji uogólnionych falek. Naukowcy poczynili znaczące postępy w tworzeniu modeli komputerowych ekstrakcji cech w pierwotnej korze wzrokowej. Opracowali też schematy neuronalne do segmentacji czasowo-przestrzennej i uczenia poprzez wzmacnianie w przypadku percepcji słuchowej. Korzystając z innowacyjnych technik harmonicznych, spektralnych i nieliniowych, z powodzeniem odtworzono znane doświadczenia w dziedzinie neurofizjologii i psychologii percepcji. Wyniki zaprezentowano w 8 artykułach, na konferencjach, podczas warsztatów i działań popularyzatorskich. Mimo zakończenia projektu zespół HAVIX kontynuuje wraz z innymi grupami badawczymi prace nad szeregiem nowych idei, które wynikły z tego projektu. Sam projekt pogłębił wiedzę o mechanizmach neuronalnych wyodrębniania cech w pierwotnej korze wzrokowej. Znajdzie to zastosowania w lepszym kodowaniu i kompresji danych geometrycznych, tworzeniu protetycznych robotów, uczeniu maszynowym i sztucznym wzroku.

Słowa kluczowe

Analiza harmoniczna, zmysł wzroku, zachowanie neuronów, geometria, model, falki, grupy niekomutatywne, zdolność do odtwarzania, uczenie maszynowe, sztuczny wzrok

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania