Wspolpraca krajow przy propagowaniu wykorzystania ICT w badaniach
Organizacje z czterech krajów UE powołały wspólnie Sieć Wymiany Wiedzy - organ, który ma wspierać stosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w badaniach i szkolnictwie wyższym. Inicjatywa będzie się koncentrowała na przygotowywaniu wspólnych strategii i określaniu wspólnych lub zgodnych najlepszych praktyk, a jej ostateczny cel polegać będzie na zapewnieniu naukowcom i studentom systemów przyjaznych dla użytkownika, działających ponad granicami państwowymi i oferujących im dostęp do odpowiednich informacji naukowych. Czterema partnerami projektu są: Wspólny Komitet ds. Systemów Informatycznych (JISC) z Wielkiej Brytanii, holenderska fundacja SURF, duńska Elektroniczna Biblioteka Naukowa (DEF) i Niemiecka Fundacja ds. Badań (DFG). Spróbują oni wspólnie dokonać zmian w usługach oferowanych naukowcom. Ścisła współpraca ma również na celu stworzenie wspólnej struktury kształcenia i nauczania oraz prowadzenie badań z wykorzystaniem technologii cyfrowych, w tym, na przykład, wirtualnych środowisk badawczych. Aby być uprawnionym do członkostwa w sieci, organizacje muszą aktywnie angażować się w dziedziny, którymi zajmuje się Sieć Wymiany Wiedzy. Ponadto, muszą dysponować środkami pozwalającymi im na kształtowanie programu ICT na szczeblu krajowym. Udział pozostałych krajów będzie możliwy w przyszłości, jeśli spełnią one wspomniane kryteria. W pierwszym roku trwania inicjatywy, obecni członkowie dokonają oceny działań w innych krajach europejskich, w celu oceny, czy nie istnieją organizacje, które mogłyby zostać dopuszczone do udziału w sieci. Przez pierwsze trzy lata koordynatorem sieci będzie Biuro Wymiany Wiedzy z siedzibą w Kopenhadze w Danii. Biuro rozpocznie działalność tego lata.
Kraje
Niemcy, Dania, Niderlandy, Zjednoczone Królestwo