Europejska Rada ds. Badań ma pierwszeństwo przed Europejskim Instytutem Technologii - stwierdzają przedstawiciele europejskich uniwersytetów
Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (EUA) opublikowało oświadczenie zawierające opinię, że Europejski Instytut Technologiczny (EIT) powinien powstać, jednak nie kosztem Europejskiej Rady ds. Badań. Deklarację sformułowano na podstawie opinii wyrażonych w trakcie otwartych konsultacji przez członków EUA, skupiającego 34 krajowe konferencje rektorów oraz ponad 700 uniwersytetów z 46 krajów, jak również na podstawie dyskusji prowadzonych podczas posiedzenia Rady EUA, które odbyło się w październiku w Uppsali w Szwecji. W oświadczeniu EUA, obok silnego poparcia wyrażonego już wcześniej dla proponowanego przez Komisję Europejską siódmego programu ramowego (7. PR) i budżetu, znalazło się wyraźne stwierdzenie, że działania w kierunku ustanowienia EIT muszą opierać na dwóch podstawowych warunkach. Pierwszym jest ustanowienie Europejskiej Rady ds. Badań z rocznym budżetem w wysokości około 1,5 mld euro, zgodnie z propozycją ujętą w planach Komisji Europejskiej dla 7. PR. Na prace te należy poświęcić czas, energię i wiedzę specjalistyczną tak, aby doprowadziły do powstania mocnych fundamentów dla konkurencyjnych w skali globalnej badań i innowacji, stwierdzają przedstawiciele EUA. Drugim warunkiem jest zatem tworzenie EIT z udziałem "nowo pozyskanych środków", pochodzących w równym stopniu z publicznych oraz prywatnych źródeł finansowania. Przy założeniu, że powyższe dwa warunki są spełnione, wprowadzenie EIT do europejskiego krajobrazu badań i rozwoju technologicznego mogłoby mieć pozytywny efekt rozwojowy, zamiast prowadzić do negatywnego efektu substytucji, czytamy w dokumencie. Przedstawiciele EUA uważają także, że funkcjonujący w USA model jednej instytucji nie będzie odpowiedni w kontekście europejskim, gdyż w Państwach Członkowskich UE istnieje już wiele instytucji badawczych światowej klasy. Sugerują natomiast, że największą wartość dodaną można uzyskać poprzez ustanowienie EIT jako konkurencyjnej, "stymulowanej programami" inicjatywy. Inicjatywa ta byłaby realizowana przez współpracujące ze sobą instytucje, którym zostałby przyznany "znak doskonałości/ jakości" EIT na podstawie przejrzystych i niezależnie opracowanych kryteriów. Zdaniem członków EUA, inicjatywa EIT miałaby umożliwić udział dużej liczby uniwersytetów na konkurencyjnych zasadach we wspieraniu osiągnięć; inwestycje w ramach programów EIT byłyby następnie oceniane na podstawie ich rezultatów. Taka "stymulowana programami" współpraca podejmowana pod szyldem EIT powinna integrować funkcje nauczania, badania i transferu wiedzy. EUA wyraźnie preferuje termin "transfer wiedzy" nad "transferem technologii". W opinii członków Stowarzyszenia, innowacyjny EIT powinien skupiać różnorodną specjalistyczną wiedzę badawczą niezbędną do wzmocnienia europejskiej konkurencyjności w wielu obszarach działalności gospodarczej społeczeństwa opartego na wiedzy. Przedstawiciele EUA wyrażają także obawę wobec koncepcji utworzenia Europejskiego Instytutu Technologicznego w obecnym klimacie niepewności, związanej z zakresem zaangażowania w inwestycje na badania na szczeblu UE, i ostrzegają Komisję Europejską przed zagrożeniami wynikającymi z rosnących oczekiwań w Państwach Członkowskich UE, które mogą nie zostać spełnione z powodu niewystarczających środków finansowych. Koncepcja utworzenia EIT, inspirowana amerykańskim Massachusetts Institute of Technology, została zainicjowana przez Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso w lutym 2005 r. We wrześniu bieżącego roku Komisja Europejska uruchomiła konsultacje zmierzające do zebrania opinii interesariuszy o możliwościach wzmocnienia badań i szkolnictwa, a także innowacji rynkowych w Europie, za pośrednictwem EIT. Wyniki zamkniętych już publicznych konsultacji zostaną wykorzystane w szerszej analizie prowadzonej obecnie przez służby Komisji Europejskiej. Po jej zakończeniu Komisja rozważy potrzebę prowadzenia dalszych prac nad tym zagadnieniem i może wówczas przygotować dokument na wiosenną Radę Europejską, która odbędzie się w marcu 2006 r.