Europa musi �walczyć o wysoką jakość B+R na własnym terenie�, twierdzi przewodniczący MEDEA+
Przewodniczący MEDEA+, europejskiego programu zaawansowanych wspólnych badań i rozwoju (B+R) w dziedzinie mikroelektroniki powstałego z inicjatywy branży, uznał, że konieczne jest wznowienie programów badań technologicznych finansowanych ze środków publicznych, jeżeli Europa chce mieć kontrolę nad swoją przyszłością. Przemawiając na forum MEDEA+ w Monako Arthur van Poel stwierdził: - Europejska działalność badawczo-rozwojowa w dziedzinie nanoelektroniki jest obecnie na światowym poziomie, ale jeżeli Europa chce mieć kontrolę nad swoją przyszłością, powinna kontynuować walkę o wysoką jakość B+R na swoim terenie. Przewodniczący zwrócił uwagę na szereg przełomowych innowacji i kluczową rolę, jaką program MEDEA+ odegrał w dziedzinie technologii półprzewodnikowej przetwarzania sygnałów i litografii EUV. Obecnie program zajmuje się elektroniką motoryzacyjną i systemami bezpiecznej łączności bezprzewodowej o małej mocy. Program MEDEA+ rozpoczęto w styczniu 2001 r. w ramach sieci EUREKA. Koncentruje się na "innowacji systemowej w dziedzinie krzemu dla e-ekonomii" i będzie kontynuowany do 2008 r. Ukierunkowuje on prywatne i publiczne środki na projekty B+R związane z mikroelektroniką. Biała księga dotycząca przyszłego wcielenia programu, Beyond Medea+, ma ukazać się w połowie 2007 r. Program Beyond MEDEA+ ma być częścią struktury obejmującej również ENIAC, europejską platformę technologiczną w dziedzinie nanotechnologii oraz ARTEMIS, europejską platformę technologiczną w dziedzinie systemów wbudowanych.