Zacieśnienie współpracy naukowej między Austrią a Koreą Południową
Austria i Korea Południowa podpisały deklarację o zacieśnieniu współpracy między uniwersytetami i politechnikami w ramach obecnie działających sieci uniwersyteckich. Porozumienie podpisano na zakończenie dwustronnego szczytu, który miał miejsce w Korei Południowej w trakcie wizyty prezydenta Austrii Heinza Fischera. Heinz Fischer jest pierwszą austriacką głową państwa, która odwiedziła Koreę Południową od ustanowienia stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami w 1963 r. W 2006 r. wartość dwustronnej wymiany handlowej przekroczyła 1,5 miliarda USD (1,1 miliarda euro). Wspólna deklaracja dotyczy współpracy w ramach takich sieci, jak Eurasia-Pacific Uninet; w dyskusjach poruszono ponadto kwestie wymiany naukowców, wspólnych usług doradczych i delegowania naukowców. Obie strony mają nadzieję, że w wyniku ściślejszej współpracy zorganizowane zostaną wspólne konferencje i dni nauki w Korei Południowej i w Austrii. Następnym etapem będzie mianowanie w odpowiednich ministerstwach osób do kontaktów, zajmujących się wdrażaniem porozumienia. Oczekuje się, że prowadzone w przyszłości rozmowy będą dotyczyły poszerzania zakresu nowej deklaracji, jak również ewentualnych wspólnych projektów i programów. Jeżeli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, w ciągu najbliższych trzech lat wspólna deklaracja zostanie podniesiona do rangi porozumienia naukowo-technicznego.
Kraje
Austria, Korea Południowa