Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski pl
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-03-02

Article available in the following languages:

Niemiecki rząd podejmuje walkę z szerzącą się cukrzycą, dofinansowując badania i nowe sieci naukowo-badawcze

Rząd niemiecki przeznaczy w ciągu dziesięciu lat kwotę 100 milionów euro na sieci naukowo-badawcze w dziedzinie cukrzycy i otyłości. Annette Schavan, niemiecka federalna minister oświaty i badań naukowych, zaprezentowała inicjatywę 10 maja w Berlinie. Minister Schavan zaapel...

Rząd niemiecki przeznaczy w ciągu dziesięciu lat kwotę 100 milionów euro na sieci naukowo-badawcze w dziedzinie cukrzycy i otyłości. Annette Schavan, niemiecka federalna minister oświaty i badań naukowych, zaprezentowała inicjatywę 10 maja w Berlinie. Minister Schavan zaapelowała do naukowców o lepsze współdziałanie w ramach sieci. - Dzięki temu znacznemu dofinansowaniu będziemy mieli poważny udział w niemieckich badaniach nad żywieniem i cukrzycą. Mam nadzieję, że naukowcy wyjdą z propozycjami doskonałych i uzupełniających się nawzajem projektów, z których będą mogły rozwinąć się sieci kompetencji w dziedzinie chorób. Aby mogło to nastąpić, naukowcy muszą po pierwsze sprawniej niż dotychczas łączyć się w sieci w ramach swoich obszarów badawczych i po drugie, mając na uwadze powikłania wpływające na serce, oczy, układ nerwowy i naczyniowy, muszą ściśle współpracować z kolegami z innych dziedzin - powiedziała minister. Minister Schavan poprosiła również ministrów nauki państw członkowskich UE o wsparcie tej inicjatywy. Pozytywnie przyjęła fakt, że żywienie jest traktowane poważnie, dowodząc jednak przy tym, że efekty poradnictwa żywieniowego są ograniczone. Dlatego też niezwykle ważne jest wsparcie badań naukowych w dziedzinie cukrzycy i otyłości oraz opracowanie nowych metod leczenia. Naukowcy proszeni są o składanie propozycji dotyczących projektów badawczych do 17 września 2007 r. Po ukazaniu się wyników badań wykazujących, że Niemcy mają największą w całej Europie liczbę ludzi otyłych, kraj ten rozpoczął również realizację planu zmniejszenia wskaźników otyłości do 2010 roku. Celem planu "Fit instead of Fat" będzie poprawa jakości pożywienia w szkołach i szpitalach oraz zachęcenie dzieci do częstszych ćwiczeń fizycznych. Ocenia się, że problemy zdrowotne związane z otyłością kosztują Niemcy niemal 70 milionów euro rocznie.

Kraje

Niemcy

Moja broszura 0 0