European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Realising Education through Virtual Environments and Augmented Locations

Article Category

Article available in the following languages:

Technologie gier VR przybliżają bogatą historię badań naukowych w Europie

Finansowane przez Unię Europejską badania zaowocowały opracowaniem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), które otwierają nowe możliwości zastosowania tej technologii w edukacji, niosąc ze sobą szereg korzyści społecznych i gospodarczych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Przedstawiając projekt REVEAL, dr Jacob Habgood, wykładowca w dziedzinie tworzenia gier, dyrektor Steel Minions Game Studio oraz koordynator projektu, powiedział: „Jesteśmy pionierami w zakresie wykorzystania PlayStation®VR do angażowania graczy w poznawanie bogatego dziedzictwa naukowego i kulturowego Europy”. Aby to osiągnąć, uczestnicy projektu, wspierani przez zespół ds. badań i rozwoju firmy Sony Interactive Entertainment, pracowali nad stworzeniem technologii wspomagających producentów gier w tworzeniu – w sposób szybki i opłacalny – edukacyjnych gier z narracją środowiskową (ang. environmental narrative games, ENG) oraz opracowaniu dwóch komercyjnych wersji testowych aplikacji dla PlayStation® Store.

Uważne spojrzenie na rezultaty projektu

Uczestnicy projektu nie tylko opracowali technologie tworzenia gier edukacyjnych VR, ale również stworzyli dwie kompletne gry, które udostępniono za pośrednictwem europejskiego sklepu PlayStation® Store. Pierwsza gra, „The Chantry”, opowiada o życiu i pracy dra Edwarda Jennera, lekarza, któremu przypisuje się odkrycie szczepień ochronnych. Druga gra nosi tytuł „A Night in the Forum” i stanowi opowieść o Forum Augusta w początkowych latach istnienia Cesarstwa Rzymskiego. Jej akcja skupia się na codziennym życiu i sądach odbywających się na forum. „Wprowadzenie produktów na rynek w ramach projektu badawczego dało nam wiele satysfakcji, a w dodatku było od początku naszym zamierzeniem jako działanie innowacyjne”, dodaje dr Habgood. Ponadto wyniki projektu stanowią znaczący wkład w literaturę naukową na temat lokomocji w rzeczywistości wirtualnej, czyli technologii umożliwiającej przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego w środowisku VR. Kolejnym osiągnięciem zespołu projektowego była publikacja wyników badań empirycznych wykazujących, że zaprojektowanie technik lokomocji w VR, które generują ruchy zbyt szybkie do tego, by wywołać chorobę lokomocyjną, jest faktycznie możliwe. „Jest to raczej sprzeczne z intuicyjną wiedzą, gdyż prace akademickie od zawsze sugerowały, że objawy choroby lokomocyjnej wzmagają się wraz ze wzrostem prędkości”, zaznacza dr Habgood. Jednak błyskawiczny, trwający mniej niż 300 ms ruch okazuje się zbyt szybki do tego, by ciało doświadczyło fizycznej dezorientacji. Dr Habgood dodaje: „Gdy ten sam efekt został wykorzystany w tak znanej grze jak »Doom VFR«, naprawdę poczuliśmy, że potwierdza to nasze odkrycia”. Ta obserwacja jest kluczowa w świetle opracowania przyszłych technik lokomocji w grach VR.

Znalezienie odpowiednich osób jest wyzwaniem

„Mimo że rekrutacja osób z odpowiednimi umiejętnościami technicznymi zawsze stanowi problem w sektorze tworzenia gier, mogliśmy czerpać z umiejętności technicznych naszych własnych utalentowanych studentów za pośrednictwem studia Steel Minions działającego przy Sheffield Hallam University”, tłumaczy dr Habgood. Problem ten jeszcze bardziej się nasilił, gdy w trakcie trwania projektu zatrudnione osoby były werbowane do pracy w branży. „Mimo że było to trudne, nadal mogliśmy oferować możliwości nowym absolwentom”, zauważa dr Habgood. Obecnie absolwenci ci osiągają sukcesy na stanowiskach w branży właśnie dzięki doświadczeniu zdobytemu w trakcie realizacji projektu REVEAL. W przyszłości „chcielibyśmy tworzyć więcej gier z narracją środowiskową, a do wyboru mamy wielu innych wspaniałych naukowców”, zaznacza dr Habgood, i dodaje: „Alexander Fleming, Karol Darwin, Maria Skłodowska-Curie czy Alan Turing to idealne postacie, których dokonania mogłyby posłużyć za kanwę podobnych gier VR”. Na podstawie wyników projektu REVEAL jego partnerzy z Krajowej Rady ds. Badań (CNR) w Rzymie planują szerzej zakrojone działania w dziedzinie poważnych gier. „W przyszłości możemy się spodziewać wielu ekscytujących rezultatów”, podsumowuje dr Habgood.

Słowa kluczowe

REVEAL, VR, PlayStation, edukacja, dziedzictwo kulturowe, lokomocja w VR, gry, rzeczywistość wirtualna, gra z narracją środowiskową, gry VR

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania