Skip to main content

Article Category

Wiadomości

Article available in the folowing languages:

Palec na pulsie rozwoju czujników

Naukowcy finansowanego przez UE projektu zademonstrują swój wielokrotnie nagradzany termiczny czujnik odcisków palców na wiodącej konferencji europejskiej.

Gospodarka cyfrowa

Dawno, dawno temu czujniki odcisków palców były kojarzone wyłącznie z ochroną porządku publicznego i bezpieczeństwem firm. Teraz stały się one tak powszechne, że są używane nawet w telefonach komórkowych. Technologie biometryczne spotykane w takich czujnikach opierają się głównie na urządzeniach optycznych lub silikonowych. Na drodze rozwoju tych technologii stoją jednak różne ograniczenia. Czujniki optyczne są nieporęczne, nieelastyczne i kosztowne, a czujniki krzemowe, które nie są aż tak drogie, również są nieelastyczne i mają niewielką powierzchnię pomiarową. Naukowcom finansowanego przez UE projektu PYCSEL udało się przezwyciężyć te niedogodności dzięki zastosowaniu elastycznej elektroniki, znanej również jako TOLAE (cienkie, organiczne, elektroniczne elementy o dużej powierzchni). Czujniki TOLAE są cienkie (<200 μm), elastyczne i tanie, mają wysoką rozdzielczość (500 ppi) i dużą powierzchnię czynną (76 mm x 81 mm). Dzięki tej technologii zespół projektowy opracował poręczny termiczny czujnik linii papilarnych, który wykonuje obrazy o wysokiej rozdzielczości przy obniżonych kosztach. To sprawia, że doskonale nadaje się do zastosowań takich jak inteligentne karty i sprawdza się w motoryzacji, np. w kierownicach lub przekładniach. Urządzenie jest czujnikiem jednopalcowym o rozdzielczości 256 x 256 pikseli przy 500 ppi. Jest to również pierwszy czujnik linii papilarnych na świecie, w którym zastosowano drukowane, piroelektryczne warstwy na bazie poli(fluorku winylidenu) znajdujące się nad cienkowarstwową, tranzystorową matrycą ze stopów indu, galu i tlenku cynku umieszczoną na elastycznej folii z tworzyw sztucznych. Urządzenie jest aktywnym termicznym czujnikiem linii papilarnych. Linie dotykające pikseli generują ciepło i powstaje różnica temperatur między nimi a wgłębieniami, które nie dotykają czujnika.

Udział w zbliżającej się konferencji

Czujnik zostanie zaprezentowany na tegorocznej konferencji EAB Research Projects, która odbędzie się w Darmstadt w Niemczech w dniach 16–18 września. Podczas konferencji będą przedstawiane badania z zakresu biometrii i zarządzania tożsamością z całej Europy. Jest to obecnie największe wydarzenie tego rodzaju finansowane przez UE, które przyciąga uczestników ze środowiska akademickiego, przemysłu i instytucji publicznych. Zdobywając nagrody Innowacyjne urządzenie zostało wcześniej zaprezentowane podczas konferencji i targów LOPEC, które odbyły się w centrum kongresowym Messe München w Monachium w marcu 2019 r. Na tym wydarzeniu PYCSEL zdobył nagrodę dla najlepszego demonstratora projektu finansowanego ze środków publicznych w konkursie Organic and Printed Electronics Association (OE-A) na aplikacje wykorzystujące elektronikę organiczną i drukowaną. Pierwsze obrazy z czujnika powstały podczas demonstracji OE-A. PYCSEL (PYroelectric Conformable SEnsor matrix for Large area applications in security and safety) ma na celu stworzenie czteropalcowego czujnika o wymiarach 1 500 x 1 600 pikseli i powierzchni czynnej 75 x 80 mm2. To trzeci i ostatni rok, w którym jest prowadzony ten projekt koordynowany przez Francuską Komisję Energii Alternatywnych i Energii Atomowej. Projekt kończy się w grudniu. Więcej informacji: strona projektu PYCSEL

Kraje

Francja

Powiązane artykuły