European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-13

Article available in the following languages:

Wyznaczanie trendów w nauce: Według najnowszego badania ludzie mają zdolności regeneracyjne

Naukowcy twierdzą, że mamy zdolność do odrastania chrząstki.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Ludzie nie mogą regenerować swoich kończyn, chyba że w filmach science fiction. Fascynujące wyniki badania opublikowane w czasopiśmie „Science Advances” sugerują, że mamy jednak ukrytą zdolność do regenerowania chrząstki w ciele. Po raz pierwszy środowisko naukowe systematycznie szuka oznak regeneracji w ludzkich tkankach. Takie odkrycie może pomóc w leczeniu urazów, a nawet zapalenia stawów.

Czy ciało ludzkie może lepiej naprawić się samo?

Zespół amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Duke’a zastosował techniki spektrometrii mas na 18 próbkach tkanki łącznej chrzęstnej z bioder, kolan i kostek pacjentów poddanych operacji. W ten sposób zidentyfikowali oni mechanizm, dzięki któremu ludzki organizm sam naprawia tkanki wokół kostek, kolan i bioder. Jest on podobny do mechanizmu odrastania kończyn u płazów. „Jesteśmy przekonani, że zrozumienie zdolności regeneracyjnej podobnej do tej stosowanej przez salamandry oraz kluczowych brakujących elementów obwodu regulacyjnego może stanowić podstawę nowych metod naprawy tkanki łącznej chrzęstnej i prawdopodobnie całych ludzkich kończyn”, powiedziała w komunikacie prasowym główna autorka badania, dr Virginia Byers Kraus, profesor medycyny, patologii i chirurgii ortopedycznej na wydziale medycyny Uniwersytetu Duke’a.

Przebudzenie „wewnętrznej salamandry”

Salamandry i inne zwierzęta zdolne do odrastania części ciała posiadają cząsteczki zwane miRNA, które pomagają regulować proces naprawy tkanki łącznej chrzęstnej. Naukowcy odkryli, że ludzie również wykorzystują cząsteczki miRNA. „Byliśmy zafascynowani stwierdziwszy, że regulatory regeneracji w kończynach salamandry wydają się również kontrolować naprawę tkanki łącznej chrzęstnej w kończynach ludzi”, powiedział główny autor badania, dr Ming-Feng Hsueh. „Nazywamy to naszą »wewnętrzną salamandrą«”. Według naukowców cząsteczki miRNA mogłyby zostać wykorzystane w lekach zapobiegających, spowalniających lub zatrzymujących zapalenie stawów. „Jesteśmy przekonani, że moglibyśmy wzmocnić te regulatory, aby w pełni regenerować zdegenerowane chrząstki stawów. Jeśli uda nam się ustalić, których regulatorów w porównaniu z salamandrami nam brakuje, być może będziemy nawet w stanie uzupełnić brakujące składniki i pewnego dnia opracować sposób na regenerację części lub całości uszkodzonej kończyny ludzkiej”, wyjaśniła dr Kraus. „Uważamy, że jest to podstawowy mechanizm naprawczy, który można by zastosować w przypadku wielu tkanek, nie tylko chrząstki”.

Czy regeneracja kończyn ludzkich to odległa przyszłość?

„Tradycyjny pogląd głosi, że w całym ciele chrząstka wyściełająca stawy jest taka sama i nie ma zdolności naprawy ani regeneracji”, powiedziała tygodnikowi „Newsweek” dr Kraus. „Nasze badania pokazują, że w różnych miejscach chrząstka jest inna i ma naturalną zdolność naprawczą, która różni się w zależności od stawu”. „Implikacje naszych badań są dalekosiężne i sugerują możliwość opracowania nowych metod leczenia opartych na wzmocnieniu naturalnej ludzkiej zdolności do naprawy chrząstki przy pomocy regeneracyjnych cząsteczek miRNA”, dodała dr Kraus. „Zastanawiamy się, czy kiedyś uda się zregenerować ludzką kończynę, wykorzystując szerszą wiedzę o podobieństwach i różnicach między ludźmi i salamandrami”.

Kraje

Stany Zjednoczone