Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-13

Article available in the following languages:

Wyznaczanie trendów w nauce: Szczęśliwego Nowego Roku? Odpowiedź daje najdłuższe badanie dotyczące szczęścia

Prowadzone od 81 lat na Uniwersytecie Harvarda badanie jest doskonałym źródłem porad na temat szczęśliwego życia.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Co roku mniej więcej o tej porze podejmujemy postanowienia noworoczne. Tym razem podsumujemy rok 2019 i wyznaczymy sobie cele na 2020. Jednym z najbardziej popularnych postanowień każdego roku, bez względu na to, gdzie na świecie się znajdujemy, jest szczęśliwe życie. W 1938 r. naukowcy zaczęli analizować stan zdrowia 268 studentów drugiego roku Uniwersytetu Harvarda w ramach harwardzkiego badania nad rozwojem osób dorosłych, które trwa do dziś. W tamtym czasie badaniami objęci byli tylko mężczyźni, ponieważ kobiet na studia nie przyjmowano. Jednym z pierwszych uczestników badania był prezydent John F. Kennedy. Z biegiem lat badanie zostało rozszerzone. Obecnie obejmuje ono 1300 potomków pierwszych uczestników. Naukowcy zgromadzili ogromną ilość danych na temat ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Badali także ich ogólne życie, w tym sukcesy oraz porażki w życiu osobistym i zawodowym.

Marzy Ci się szczęśliwsze życie? Pozostawaj w kontakcie

„Zaskakujące odkrycie polega na tym, że nasze związki z innymi ludźmi i to, w jakim stopniu jesteśmy w nich szczęśliwi, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie”, powiedział „Harvard Gazette” dyrektor badania, Robert Waldinger, psychiatra w szpitalu Massachusetts General Hospital i profesor psychiatrii w Harvard Medical School. „Dbanie o ciało jest ważne, ale dbanie o relacje również jest formą dbania o zdrowie. Uważam, że jest to rewolucyjne odkrycie”. „Kiedy zebraliśmy wszystko, co wiedzieliśmy o nich, gdy mieli 50 lat, to nie poziom cholesterolu w średnim wieku wskazywał, w jaki sposób się zestarzeją”, wyjaśnił prof. Waldinger w czasie swojego wystąpienia na konferencji TED Talk w 2015 roku, zatytułowanego „Na czym polega dobre życie? Wnioski z najdłuższego badania nad szczęściem”. „Wskazywał na to stopień zadowolenia ze związków. Osoby najbardziej zadowolone ze swoich relacji w wieku 50 lat były najzdrowsze w wieku 80 lat”. Pod koniec 2019 r. wystąpienie to miało ponad 14,8 miliona wyświetleń na kanale YouTube. Uczestnicy, którzy pielęgnowali swoje relacje, żyli dłużej i byli szczęśliwsi, a ci, którzy wybrali ścieżkę samotności, często umierali wcześniej. „Samotność zabija”, powiedział prof. Waldinger. „Jest tak niszczycielska jak palenie czy alkoholizm”. „Dobre relacje nie tylko chronią nasze ciało, ale chronią również nasz mózg”, kontynuuje prof. Waldinger. „A te dobre relacje nie zawsze muszą oznaczać życie usłane różami. Niektóre z naszych par osiemdziesięciolatków mogły kłócić się ze sobą każdego dnia, ale dopóki czuły, że naprawdę mogą na sobie polegać, gdy sytuacja będzie trudna, kłótnie nie wpływały na ich wspomnienia”.

Starzenie się ma znaczenie także, gdy jesteśmy młodzi

Proces starzenia nie zaczyna się pod koniec życia, ale znacznie wcześniej. Ludzie powinni dbać o siebie przez całe życie. „Starzenie się to ciągły proces”, powiedział prof. Waldinger. „Można wyraźnie dostrzec, jak po 30. roku życia zmienia się nasz stan zdrowia, i dbając o siebie na wczesnym etapie życia obieramy kurs ku lepszej starości. Najlepsza rada, jaką mogę dać, to: »Dbaj o swoje ciało tak, jakbyś go potrzebował przez kolejne 100 lat«, ponieważ może się tak zdarzyć”.

Kraje

Stany Zjednoczone