Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

Troska o urodę i środowisko – przyjazne środowisku opakowania na kosmetyki organiczne

Zespół naukowców finansowanych przez Unię Europejską opracował nowe biodegradowalne pojemniki na rynek kosmetyków organicznych.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Czy jesteście wrażliwymi konsumentami świadomymi wpływu stosowanych przez siebie produktów kosmetycznych na środowisko? Zapewne zdecydowalibyście się na bezpieczniejsze kosmetyki organiczne i naturalne wiedząc, że w przypadku zwykłych produktów kosmetycznych wszystkie etapy – od produkcji po wytwarzanie odpadów – mogą powodować szkody w środowisku naturalnym. Ale co z opakowaniami, które mogą zalegać na wysypiskach, jeśli są wykonane z produktów opartych na paliwach kopalnych i nie ulegają degradacji? Naukowcy korzystający ze wsparcia projektu BIOBEAUTY finansowanego przez Unię Europejską skoncentrowali się właśnie na tym zagadnieniu i opracowali koncepcję bioopakowania, które cechuje się tymi samymi właściwościami środowiskowymi co same produkty. Naukowcy zamiast niedegradowalnego plastiku użyli kwasu polimlekowego (PLA), poliestru pozyskanego ze źródeł odnawialnych takich jak skrobia kukurydziana lub trzcina cukrowa. Dodano również nanoglinki oraz ekstrakt rozmarynowy w celu poprawy właściwości plastiku PLA oraz wydłużenia okresu trwałości produktu kosmetycznego. „My, toksykolodzy, wiemy, że nawet naturalne składniki takie jak rozmaryn mogą być toksyczne w odpowiedniej dawce” mówi dr Helinor Jane Johnston, profesor nadzwyczajna toksykologii Uniwersytetu Heriot-Watt będącego partnerem projektu BIOBEAUTY. Dr Johnston, cytowana w informacji prasowej na stronie Edinburgh Evening News, dodaje: „W Heriot-Watt przetestowaliśmy toksyczność ekstraktów z rozmarynu i różnych rodzajów nanoglinek pod kątem wyselekcjonowania najmniej toksycznych kandydatów na produkt końcowy, aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentom. Skupiliśmy się na ocenie potencjalnie szkodliwego wpływu na skórę, ale zwróciliśmy również uwagę na odpowiedź obszarów docelowych takich jak wątroba i układ odpornościowy”.

Produkty etyczne

Dr Johnston podkreśla, że podmioty, które opracowują produkty naturalne i organiczne, „potrzebują opakowań, które są zgodne z ich filozofią i zapotrzebowaniem klientów na opakowania przyjazne dla środowiska, zmniejszające ilość odpadów". I dodaje: „Stwarzamy lepsze sposoby testowania produktów w sposób etyczny. Częścią tego projekt jest zastosowanie sztucznej skóry pod kątem bardziej wszechstronnej oceny wpływu opakowań na skórę”. Produkty organiczne wykorzystują składniki uprawiane w sposób naturalny, więc nie zawierają toksycznych pestycydów i nawozów, przez co ich wpływ na środowisko nie jest tak szkodliwy jak w przypadku produktów standardowych. Dalsze stosowanie przez przemysł kosmetyczny opakowań, które nie ulegają biodegradacji, budzi jednak wątpliwości, gdyż redukcja ilości odpadów jest kluczem do bardziej ekologicznego i bezpiecznego środowiska. W ramach projektu BIOBEAUTY opracowano biodegradowalne opakowania na naturalne i organiczne kosmetyki, uzyskując przewagę marketingową, w celu rozwiązania takich kwestii jak utylizacja odpadów plastikowych (dyrektywa 94/62/WE) i wyczerpywanie się surowców nieodnawialnych. Projekt BIOBEAUTY (Development of a bioplastic package for organic cosmetic creams - BIOBEAUTY) prowadzono w latach 2014–2016. Konsorcjum składało się z 8 partnerów z Francji, Słowenii, Hiszpanii, Holandii oraz Zjednoczonego Królestwa. Dr Johnston, podsumowując wynik projektu w kolejnej informacji prasowej, powiedziała: „Jest to olbrzymia szansa dla przemysłu w zakresie uzyskania przewagi konkurencyjnej – niedawno przeprowadzona ankieta wykazała, że ponad 70 procent europejskich konsumentów jest w stanie zapłacić więcej za bardziej ekologiczne opakowania”. Więcej informacji: strona projektu BIOBEAUTY

Kraje

Hiszpania

Powiązane artykuły