CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Second generation of planted hardwood forests in the EU

Article Category

Article available in the following languages:

Skuteczna terapia dla europejskich lasów orzechowych

Orzechy włoskie są częścią naszego krajobrazu i historii, a także źródłem bogactwa wielu obszarów wiejskich. Jednak ze względu na to, że rosną bardzo wolno, ich hodowla nie jest zbyt atrakcyjną inwestycją. W ramach współfinansowanego ze środków UE projektu WOODnat podjęto działania w celu przeciwdziałania zagrożeniu, jakie dla europejskich lasów stanowią szybciej rozwijające się, często obce gatunki.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Europa posiada rozległe lasy, z których zasobów korzystają powiązane z nimi branże i sektory, które muszą dbać o swoją konkurencyjność, by przetrwać w zglobalizowanym świecie. W ramach projektu WOODnat naukowcy zmodyfikowali procedury w całym łańcuchu wartości orzecha włoskiego, od młodych roślin po wysuszone drewno, aby zadbać o europejskie lasy i zwiększyć wydajność.

Od pni po grzyby

„Projekt ten umożliwił bardziej kompleksowe badanie drzew orzecha włoskiego, opracowanie bardziej opłacalnych modeli leśnych, powstanie innowacyjnych narzędzi do zarządzania kłodami i drewnem oraz doprowadził do powstania nowych produktów końcowych”, wyjaśnia Elias Cueto, szef firmy koordynującej projekt, Seistag Innovación. Większa wydajność produkcji drewna orzecha włoskiego rozpoczęła się od wyboru klonów o doskonałych właściwościach. Ricardo Licea, szef działu biotechnologii w hiszpańskiej firmie Bosques Naturales, która jest członkiem konsorcjum, wyhodował szybko rosnący orzech włoski o wysokich wskaźnikach przeżycia i prostych pniach, z których można pozyskiwać wysokiej jakości drewno. Dzięki współpracy z bułgarską firmą Industrial Plants, hodowla tego nowego super orzecha włoskiego została przeniesiona poza laboratorium. „Hodowla rzeczywistego drzewa przybliża produkcję do rynku”, podkreśla Elias Cueto. Współpraca z włoskim publicznym organem badawczym CREA, również uczestniczącym w pracach konsorcjum, udowodniła możliwość łączenia gatunków szybko i wolno rosnących. „Zwiększa to zysk z hodowli dzięki możliwości uzyskania pośrednich zwrotów z inwestycji”, wyjaśnia Elias Cueto. Usuwanie pni po ścięciu drzew jest drogie i niezgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Hiszpańska firma partnerska ECM Ingeniería Ambiental opracowała proces biologiczny, który umożliwia produkcję jadalnych grzybów na rozkładającym się pniu.

Zmiana koloru naturalnie bladego orzecha włoskiego

Jeśli chodzi o narzędzia techniczne, z tym zagadnieniem poradziły sobie dwie hiszpańskie firmy. Aplikacja dostarcza informacje i zapewnia branży leśnej przejrzystość. Firma Asimov Efficiency opracowała natomiast rozwiązania do obróbki drewna i forniru. Projekt umożliwił także wprowadzenie innowacyjnych procedur produkcyjnych w celu przezwyciężenia konkretnych wyzwań związanych z orzechem włoskim. Jednym z ograniczeń jest mała średnica kłód. Aby sobie z tym poradzić, w ramach projektu WOODnat opracowano deski z różnych gatunków. Drewno orzecha, które ma naturalny blady kolor, jest zazwyczaj mniej popularne na rynku. Ciemniejszy kolor kojarzony jest bowiem z twardym drewnem, takim jak mahoń. Oprócz tradycyjnej techniki odparowywania partnerzy projektu WOODnat opracowali dwie metody przyciemniania drewna: przy użyciu barwnika chemicznego i druku cyfrowego. W jednej z ostatnich publikacji w czasopiśmie „Annals of Silvicultural Research” opisano proces wykorzystujący druk cyfrowy. Proces przyciemniania można także zobaczyć w filmie.

Orzechowy las przyszłości

„Badania wykorzystujące najnowocześniejszą dostępną wiedzę były możliwe dzięki wsparciu instytutu CREA, a także dzięki temu, że orzech jest gatunkiem o dużej wartości dodanej”. Elias Cueto przewiduje, że następnym krokiem powinno być rozszerzenie tych metodologii na inne gatunki, o niższych cenach, ale wiele większym wpływie na europejską gospodarkę i krajobraz. Specjalne wydanie czasopisma „Annals of Silvicultural Research”, które ma się ukazać już niedługo, poświęcone będzie głównym tematom projektu WOODnat: produkcji roślin, modelom leśnym, uprawie grzybów i transformacji drewna. „Jest to również hołd dla Gaetano Castro, badacza CREA, i jego rodziny. Pomimo choroby, która ostatecznie spowodowała jego śmierć pod koniec 2019 roku, w dużym stopniu przyczynił się do powodzenia projektu”, podsumowuje Elias Cueto.

Słowa kluczowe

WOODnat, orzech włoski, drewno, las, grzyby, druk cyfrowy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania