Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Innovative nanocellulose bioplastic film from fruit waste

Article Category

Article available in the following languages:

Zrównoważona, biodegradowalna alternatywa dla plastikowych opakowań

Pewna duńska firma biotechnologiczna pracuje nad zrównoważonym materiałem do pakowania żywności, który będzie całkowicie się rozkładał w ciągu niecałego miesiąca.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Tworzywa sztuczne od dawna są najczęściej wykorzystywanymi materiałami do pakowania żywności ze względu na swoją uniwersalność, wytrzymałość i niskie koszty produkcji. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać. „Plastik stał się zmorą naszych czasów – generuje duży ślad węglowy, wysoki poziom zanieczyszczania i rzadko kiedy może zostać poddany recyklingowi”, mówi Isabel Alvarez-Martos, dyrektor generalna i założycielka duńskiej firmy biotechnologicznej Cellugy. „Wszyscy jesteśmy świadomi zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi, dlatego tak bardzo zależy nam na znalezieniu zrównoważonej alternatywy dla plastikowych opakowań”. W odpowiedzi na tę potrzebę firma Cellugy opracowała EcoFLEXY – zrównoważone rozwiązanie pakowania żywności. Materiał wykonany jest z surowca drugiej generacji, a jego produkcja jest prawie całkowicie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Dzięki unijnemu finansowaniu rozwiązanie EcoFLEXY ma szansę na zawsze odmienić rynek zrównoważonych powłok wykorzystywanych do pakowania żywności, którego wartość szacuje się na 28 miliardów euro.

Wyjątkowe rozwiązanie

Materiał EcoFLEXY wykonany jest z biocelulozy, dlatego łatwo poddaje się recyklingowi. Badania wykazały, że w temperaturze pokojowej jego całkowity rozkład zajmuje niecały miesiąc. Jest to imponujący wynik w porównaniu z konwencjonalnymi plastikami, które rozkładają się w ciągu od 20 do nawet 1 000 lat. „Nasze wyjątkowe podejście powstało w oparciu o rozwiązania »białej biotechnologii«, w której do produkcji naturalnego nanomateriału zwanego biocelulozą wykorzystuje się bakterie i szczepy drożdży żywiące się cukrem”, wyjaśnia Alvarez-Martos. „Pod względem składu chemicznego nasz materiał odpowiada celulozie pozyskiwanej z roślin, ale jego średnica jest 100 razy mniejsza”. W ramach finansowanego ze środków UE projektu EcoFLEXY firma Cellugy przeprowadziła szczegółowe studium wykonalności i analizę konkurencyjności. Pozwoliło to zespołowi nie tylko rozpoznać potencjalne zastosowania produktu, ale także opracować strategię rynkową, dokonać koniecznych zmian pod względem technicznym umożliwiających zwiększenie produkcji, oraz uzyskać ochronę patentową. „Analiza trendów rynkowych, konkurencyjnych rozwiązań i dostępnych technologii ujawniła szereg możliwości zastosowania materiału EcoFLEXY”, wyjaśnia Alvarez-Martos. „Uważamy na przykład, że EcoFLEXY ma szansę zastąpić wielomateriałowe plastikowe opakowania, które produkowane są na wielką skalę, ale nigdy nie są poddawane recyklingowi”. Nie obyło się jednak bez wyzwań – jednym z nich było znalezienie taniej metody na zwiększenie skali produkcji. „Nie było to jedyne wyzwanie, z jakim przyszło nam się zmierzyć – musieliśmy także dopasować nasz produkt, tak aby był on kompatybilny z maszynami pakującymi”, mówi Alvarez-Martos. „Aby znaleźć na to rozwiązanie, przeprowadziliśmy kilka sesji burzy mózgów z potencjalnymi partnerami oraz zachęciliśmy specjalistów z branży do dołączenia do naszego zespołu”.

Nagrody i wyróżnienia

Projekt firmy Cellugy spotkał się z dużym zainteresowaniem. Zajął między innymi drugie miejsce w konkursie Ocean Plastic Innovation Challenge, sponsorowanym przez National Geographic i Sky Ocean Ventures. Projekt ponadto wygrał Konkurs Zaawansowanych Materiałów organizowany przez niemiecką Innovation Network for Advanced Materials oraz zdobył nagrodę w dziedzinie innowacji podczas corocznego Światowego Szczytu Innowacji organizowanego przez InnoEU. Zwieńczeniem sukcesów zespołu było przedstawienie projektu EcoFLEXY w duńskiej telewizji lokalnej. Dzięki ogromowi pracy włożonej w projekt i uznaniu ze strony społeczeństwa, materiał EcoFLEXY już niedługo będzie gotowy do wprowadzenia na rynek. „Gotowość pod względem komercyjnym i technicznym, którą osiągnęliśmy w czasie trwania projektu, zapewniła nam pozycję lidera na rynku zrównoważonych rozwiązań pakowania żywności”, dodaje lvarez-Martos. Firma Cellugy finalizuje właśnie wniosek o dotacje w ramach Pilotażowego Akceleratora EIC, stanowiącego element naboru projektów dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu.

Słowa kluczowe

EcoFLEXY, Cellugy, zrównoważony, biodegradowalny, plastikowe opakowanie, biotechnologia, pakowanie żywności, plastik, zmiana klimatu, nanomateriał, bioceluloza

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania