European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Optimising quality of information in RAw MAterials data collection across Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Wydajniejsze gromadzenie i ujednolicanie danych na temat zarządzania surowcami pierwotnymi i wtórnymi

Żadna inicjatywa nie rozwiąże w pojedynkę wszystkich wyzwań związanych z unijnym zarządzaniem danymi na temat surowców ani nie wygeneruje „dokładnych” danych dla każdego z państw członkowskich. Zamiast tego konieczne jest zaangażowanie i wysiłek na szczeblu zarówno krajowym, jak i europejskim ze strony wszystkich podmiotów zajmujących się zbieraniem niezbędnych informacji.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Dane na temat potencjału Europy w dziedzinie surowców są na tyle kluczowe, że prace prowadzone na rzecz osiągnięcia wspólnego celu nigdy nie ustają. Dla przykładu, systematyczna analiza obecnej sytuacji dotyczącej danych na temat surowców pierwotnych i wtórnych (odpowiednio PRM i SRM) pokazuje, że istnieje w tym zakresie przestrzeń do zmiany na lepsze. Wyzwanie podjęto w ramach europejskiego partnerstwa innowacji (EIP) w dziedzinie surowców. Kamieniem węgielnym EIP jest opracowanie unijnej bazy wiedzy na temat PRM i SRM, czemu początek dała seria projektów finansowanych ze środków UE. Kolejną iteracją był projekt ORAMA, który koncentrował się na PRM i SRM w zbiorach danych o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (WEEE), bateriach, pojazdach wycofanych z eksploatacji, innych odpadach metali mieszanych oraz odpadach kopalnianych. Systematyczna analiza danych na temat PRM i SRM ujawniała kilka obszarów wymagających poprawy. „Dlatego w ramach projektu ORAMA sformułowano zalecenia i wytyczne techniczne oraz opracowano materiały szkoleniowe, które pomogą w poprawie zarówno jakości zbiorów danych, jak i poziomu ich ujednolicenia”, mówi koordynator projektu Mikkola Perttu.

Wyzwania związane z pozyskiwaniem danych

Opracowane zalecenia i najlepsze praktyki poddano ocenie pod kątem ich zgodności z dyrektywą (2007/2/WE) ustanawiającą infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej INSPIRE. Oceny te przyczynią się do poprawy dostępności i jakości danych przechowywanych w systemie informacji o surowcach (RMIS) Wspólnego Centrum Badawczego. Twórcy projektu ORAMA kontynuowali prace odpowiadając na konkretne wyzwania związane z dostępnością danych, zakresem geograficznym, dostępem, standaryzacją, harmonizacją, interoperacyjnością, jakością i zakresem tematycznym w państwach członkowskich. „Projekt przyczynił się więc do dalszego usystematyzowania sposobów wykorzystania ogólnoeuropejskich danych na temat surowców celem dostarczania aktualnych danych o wysokiej jakości, na których opierać się będą lepsze polityki dotyczące surowców”, wyjaśnia Perttu. Ogólnodostępne dane mogą okazać się przydatne również w obszarach takich jak górnictwo lub edukacja. Co istotne, celem projektu ORAMA było także umożliwienie prowadzenia analiz porównawczych źródeł PRM i SRM, tak by ułatwić długofalową identyfikację możliwości biznesowych związanych z zastępowaniem pierwotnych surowców wtórnymi. Jak zauważa Perttu: „Jako geolog byłem w pełni świadomy różnic w jakości danych o PRM oraz trudności związanych z generowaniem na ich podstawie istotnych danych o zasobach na poziomie europejskim. Jednak dopiero gdy dołączyłem do zespołu ORAMA dotarło do mnie, jak złożone i rozdrobnione są dane o SRM”.

Liczne korzyści

Tymczasem rozwiązania konieczne do poprawy sytuacji są czasami niezwykle proste. Na przykład, doprecyzowanie na poziomie unijnym grup wagowych używanych w statystykach pojazdów istotnie poprawiłoby szacowanie potencjału wykorzystania SRM do budowy akumulatorów do samochodów elektrycznych. Zdaniem Perttu: „Wszystkie dane jakie są nam potrzebne już istnieją na poziomie krajowym, lecz przepadają na etapie kompilacji”. W krótkiej perspektywie projekt ORAMA pomoże organizacjom wytwarzającym i gromadzącym dane o surowcach, zaś w ujęciu długoterminowym przysłuży się wszystkim tym, którzy poszukują aktualnych i łatwo dostępnych informacji na temat surowców. „Wśród podmiotów, które odniosą korzyści z projektu ORAMA znajdują się unijni decydenci i środowiska akademickie, ale także obywatele UE zainteresowani tym, skąd pochodzą niezbędne do ich codziennego życia surowce”, podkreśla Perttu.

Słowa kluczowe

ORAMA, dane, surowce pierwotne, PRM, surowce wtórne, SRM, europejskie partnerstwo innowacji, EIP, INSPIRE, system informacji o surowcach, RMIS, surowce

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania