Skip to main content

A disruptive innovation improving functionality, increasing product life span and removing the need for tyre change through a patented modular tyre system.

Article Category

Article available in the folowing languages:

Zapinane nakładki na opony rowerowe zapewniają bezpieczeństwo jazdy przez cały rok

W ramach finansowanej ze środków UE inicjatywy została opracowana nowa koncepcja nakładek z bieżnikami na opony. Rozwiązanie to stanowi całkowitą zmianę podejścia do tematu opon i bezpieczeństwa w branży, na której skorzystają rowerzyści oraz inni użytkownicy pojazdów, a także środowisko.

Transport i mobilność

Rozwiązanie opracowane w ramach projektu reinventing the tyre wykorzystuje zintegrowane z oponą zapięcie, które umożliwia wymianę bieżnika w ciągu kilku sekund i dostosowanie roweru do nowych warunków jazdy. „Stworzony przez nas modułowy system opon – reTyre – to opatentowane, w pełni funkcjonalne i przyjazne dla użytkownika rozwiązanie, w dodatku całkowicie opłacalne i możliwe do wdrożenia przemysłowego”, twierdzi Paul Amundsen, koordynator projektu i dyrektor generalny norweskiej firmy Technium AS, działającej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Amundsen wpadł na ten pomysł w czasie studiów, kiedy zdał sobie sprawę, że prawie żaden z rowerów na kampusie nie był wyposażony w odpowiednie opony z kolcami do jazdy zimą po lodzie i śniegu. „Zauważyłem wtedy, że pomimo lodu na drogach rowerzyści – w tym ja – nie mieli ochoty wkładać wysiłku w wymianę opon. Chciałem, by ludzie mogli jeździć bezpiecznie na rowerze przez cały rok, ułatwiając im dostosowanie rowerów do warunków panujących na drodze. Rozwiązanie musiało jednak być niedrogie, łatwe do zastosowania, a jego produkcja musiała być skalowalna”, wyjaśnił wynalazca rozwiązania.

Ciągłe doskonalenie

Jednak, jak zauważa Amundsen, opracowanie funkcjonalnego, modułowego systemu opon okazało się zaskakująco złożonym i trudnym zadaniem: „Musieliśmy przezwyciężyć ograniczenia współczesnych procesów produkcji opon oraz dostępnych materiałów. Wymagało to wprowadzania ciągłych udoskonaleń w oparciu o opinie rynku i doświadczenia użytkowników. Żadne laboratorium na świecie nie jest w stanie odtworzyć warunków, zużycia i przypadków użycia, z jakimi będą mierzyć się użytkownicy opon, szczególnie naszego modułowego systemu, na rzeczywistych drogach”. Udział w projekcie finansowanym przez UE dał zespołowi rzadką możliwość wyprowadzenia prac badawczo-rozwojowych z laboratorium i w efekcie przyspieszył proces rozwoju produktu o całe lata. „W trakcie trwania projektu przeprowadziliśmy niezliczoną liczbę cykli poprawek i weryfikacji, uzyskując ostatecznie produkty charakteryzujące się najlepszymi możliwymi osiągami. Jednocześnie opracowaliśmy i udoskonaliliśmy metody produkcji, co wpłynęło bezpośrednio na poprawę jakości produktu i jego lepsze przystosowanie do produkcji przemysłowej”, zauważa Amundsen. Obecnie firma reTyre sprzedaje trzecią generację swoich produktów. Rozwiązania, jakie oferują, to dopracowana technologia mocowania, wykorzystująca jedyne w swoim rodzaju zamki błyskawiczne ze stali nierdzewnej, a także zaawansowane technologiczne, ultracienkie i trwałe wymienne „nakładki” (powierzchnie opony). Stosowane przez firmę mieszanki gumowe przeszły szereg testów w różnych, niejednokrotnie niezwykle trudnych warunkach użytkowania.

Nowe możliwości

Według Amundsena celem projektu reinventing the tyre było ułatwienie jazdy na rowerze przez cały rok i zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów, a także zachęcenie większej liczby osób do korzystania z roweru jako środka transportu. Jak podkreśla twórca rozwiązania: „Korzystają na tym zarówno rowerzysta, jak i społeczeństwo, ponieważ jazda na rowerze przekłada się na bardziej ekologiczne, zrównoważone środowisko miejskie i poprawę stanu zdrowia społeczności”. Co więcej, z racji tego, że modułowość opony pozwala na rozdzielenie opony pneumatycznej (podstawy) od jej powierzchni jezdnej (bieżnika), możliwe jest zastosowanie nowatorskich materiałów i zautomatyzowanie metod produkcji, co przyniesie korzyści zarówno gospodarce europejskiej, jak i środowisku. „Jesteśmy coraz bliżej opracowania systemu, który pozwoli na pełny recykling i umożliwi znaczne ograniczenie śladu węglowego produkcji opon”, podkreśla Amundsen. Na targach i wystawach badacze zbierają liczne opinie dotyczące tego, jakich „nakładek” oczekują użytkownicy systemu modułowego. „Nasze produkty budzą kreatywność i entuzjazm wśród ludzi. Obserwowanie, jak ich umysły otwierają się na koncepcję, że opona może stać się czymś zupełnie innym – i służyć każdemu celowi – to ogromna motywacja, która napędza nasz dział badawczo-rozwojowy. Opony ReTyre to »buty« dla roweru, wózka inwalidzkiego, motocykla, wózka i wielu innych pojazdów. Wierzę, że wiele branż może wnieść wkład w ich tworzenie – w zakresie materiałów, wiedzy oraz metod i rozwiązań, które można wykorzystać dzięki koncepcji modułowej”, podsumowuje Amundsen.

Słowa kluczowe

reinventing the tyre, opona, zamek błyskawiczny, rower, kolarstwo, modułowy, nakładka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania