Skip to main content
European Commission logo print header

Towards an Open, Secure, Decentralized and Coordinated Fog-to-Cloud Management Ecosystem

Article Category

Article available in the following languages:

Współpraca mgły i chmury obliczeniowej

Rosnące wykorzystanie połączenia paradygmatów chmury i mgły obliczeniowej oznacza szersze możliwości rozwoju nowych zastosowań i koncepcji architektonicznych, które dotąd nie były osiągalne.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Chmura obliczeniowa ma prawie nieskończony potencjał i zmienia oblicze całej branży. Jej wadą jest jednak delikatność i podatność na opóźnienia. Z kolei mgła obliczeniowa ma wiele potencjalnych zalet, szczególnie w odniesieniu do pokonywania barier między światem fizycznym a cyfrowym. Przybliżając potencjał chmury obliczeniowej do urządzeń i użytkowników końcowych, mgła obliczeniowa może znacznie rozszerzyć możliwości Internetu rzeczy (IoT), jak również możliwości rynkowe i biznesowe w sektorze chmur obliczeniowych. W ramach finansowanego ze środków UE projektu mF2C badano metody i narzędzia wspierające porządkowanie zasobów w środowiskach mgły i chmury obliczeniowej. Coraz częstsze wykorzystanie obu tych paradygmatów łącznie daje bezprecedensowe możliwości rozwoju nowych zastosowań i koncepcji architektonicznych.

Tworzenie jednolitego cyfrowego ekosystemu

Uczestnicy projektu postanowili odpowiedzieć na potrzebę otwartego, bezpiecznego, zdecentralizowanego i wielostronnego zarządzania mgłą i chmurą obliczeniową, tworząc system uwzględniający nowe modele programowania, ochronę prywatności i bezpieczeństwo. „Standaryzacja wykorzystania technologii opartych na chmurze, wraz z rozszerzeniem IoT na cyfrową siatkę, całkowicie zmieniła tradycyjny punkt widzenia na trendy dotyczące chmur obliczeniowych”, mówi Ana Juan Ferrer, koordynatorka projektu. „W najbliższych latach przewidujemy realne zapotrzebowanie na połączenie ludzi, urządzeń i usług w jeden cyfrowy ekosystem, dlatego trzeba poszukiwać nowych rozwiązań, aby w dynamiczny sposób zaspokajać potrzeby użytkowników”. Ferrer zauważa, że zmiany organizacyjne są nieuniknione, ponieważ coraz więcej firm z tradycyjnych sektorów stosuje usługi w chmurze jako pierwszy krok w kierunku wdrożenia pełnej transformacji cyfrowej. „Niższe bariery wejścia na nowe rynki, nowe modele biznesowe i zaktualizowane struktury społeczno-ekonomiczne to kluczowe czynniki tworzące nowe możliwości dla przedsiębiorstw, pozwalające im pokonywać przeszkody między światem fizycznym a cyfrowym”, dodaje badaczka. Aby wesprzeć cyfrową transformację organizacji, projekt mF2C umożliwił skoordynowane zarządzanie tradycyjnymi architekturami chmury i nowatorskimi architekturami mgły obliczeniowej. W ramach projektu opracowano unikalne narzędzia do rozproszonego wykonywania aplikacji w środowiskach IoT, mgły i chmury.

Inteligentne systemy i usługi

Jak to w przypadku rozwiązania poziomego, niełatwo jest jednak dostrzec rezultaty tych działań. Z tego względu uczestnicy inicjatywy mF2C przeprowadzili demonstracje oparte na trzech przypadkach użycia. Pierwszy przypadek dotyczył sytuacji kryzysowych związanych z zawaleniem się budynków. „Wdrożenie architektury mF2C w systemie zarządzania sytuacjami kryzysowymi pozwoliło na zwiększenie niezawodności i jakości usług, a także ograniczenie opóźnień reakcji na alarm, gdy oprogramowanie działa we mgle”, mówi Ferrer. „Co więcej, dzięki redundancji wbudowanej w system mF2C można zmniejszyć liczbę urządzeń bez obniżania jakości oferowanych usług, a tym samym zredukować koszty związane ze sprzętem. Ponadto czas reakcji na sytuacje kryzysowe poprawia się, gdy usługi są wykonywane lokalnie, a nie w chmurze, a służby ratunkowe są w stanie interweniować szybciej, co może pomóc ratować życie ludzkie”. Drugi przypadek, dotyczący inteligentnej nawigacji, zapewnił właścicielom i użytkownikom wgląd w status jednostek pływających poprzez mgłę lub chmurę obliczeniową, w zależności od możliwości sieci. Trzeci przypadek obejmował z kolei nową usługę centrum danych we mgle obliczeniowej, opracowaną w celu śledzenia osób i przedmiotów w pomieszczeniach. Jak twierdzi Ferrer, projekt umożliwił organizacjom z różnych sektorów tworzenie lub ulepszanie produktów gotowych do wprowadzenia na rynek, a także stworzył nowe możliwości biznesowe dla interesariuszy z branży.

Słowa kluczowe

mF2C, chmura, mgła, obliczeniowa, cyfrowe, chmura obliczeniowa, IoT, mgła obliczeniowa, internet

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania