Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Innovative cost-effective technology for maximizing aquatic biomass-based molecules for food, feed and cosmetic applications

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe rozwiązania pozwalające na przetwarzanie glonów na zrównoważone surowce

Innowacyjne metody hodowli glonów oraz przetwarzania ich na zrównoważone surowce torują drogę do utworzenia niebieskiej biogospodarki w Europie.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Stale rosnąca liczba ludności wymaga coraz większej ilości żywności oraz kosmetyków. Wytwarzanie surowców wykorzystywanych do produkcji i transportu tych produktów opiera się jednak w dużej mierze na paliwach kopalnych i skutkuje emisją szkodliwych gazów cieplarnianych. Ze względu na fakt, że Europa importuje obecnie niemal 68 % wykorzystywanych surowców, przemysły spożywczy, paszowy i kosmetyczny Starego Kontynentu pozostawiają stosunkowo duży ślad węglowy. Z racji tego, że Wspólnota dąży obecnie do jego ograniczenia, konieczne staje się opracowanie nowych i zrównoważonych surowców opartych na materiałach biologicznych. Jednym z możliwych rozwiązań jest wykorzystywanie surowców pochodzenia morskiego, w tym glonów. Zanim jednak stanie się to możliwe na szeroką skalę, konieczna jest optymalizacja technologii oraz procesów – właśnie tym zajmuje się finansowany przez Unię Europejską projekt BIOSEA. Koordynowany przez hiszpański Instytut Włókiennictwa AITEX projekt BIOSEA miał na celu znalezienie realnego rozwiązania na potrzeby wytwarzania składników używanych w przemysłach spożywczym, paszowym i kosmetycznym. „Postawiliśmy sobie za zadanie opracowanie kompleksowego i zrównoważonego procesu przetwarzania biomasy z glonów na użyteczny surowiec”, opowiada Simona Moldovan, kierowniczka projektów międzynarodowych z ramienia AITEX oraz koordynatorka projektu BIOSEA.

Optymalizacja innowacyjnych metodologii

Jak uważa Moldovan, surowce wytwarzane z glonów okazały się być zrównoważoną alternatywą dla konwencjonalnych materiałów wykorzystywanych w przemysłowych procesach produkcyjnych. W związku z tym naukowcy skupieni wokół projektu BIOSEA skoncentrowali swoje wysiłki na optymalizacji innowacyjnych metod hodowli mikroglonów w fotobioreaktorach, a także makroglonów, zwanych też wodorostami, w otwartych hodowlach morskich, stawach oraz modułowych fotobioreaktorach. Badacze zademonstrowali między innymi możliwość wykorzystywania zamkniętych fotobioreaktorów do hodowli mikroglonów; skutecznie hodowali także zielone makroglony w otwartych stawach, wykorzystując w tym celu klatki. Zastosowanie obu metod przyczyniło się do zwiększenia produkcji cennych składników. „Ze względu na fakt, że każda z tych metod może być stosowana do produkcji na terenie Europy, nasze rozwiązania umożliwiają wyeliminowanie potrzeby importowania surowców”, wyjaśnia Moldovan. Korzystając z opracowanych przez siebie metod, naukowcy opracowali i przedstawili szereg zastępczych składników żywności, pasz oraz produktów kosmetycznych, które obejmowały między innymi oparty na glonach substytut białka sojowego wykorzystany do wytworzenia wegetariańskich burgerów, a także alternatywę dla osocza rybnego wykorzystywanego w różnych rodzajach pasz. Naukowcy projektu BIOSEA opracowali również i udoskonalili protokół ekstrakcji bezodpadowej dostosowany do wszystkich rodzajów glonów. „Naszym celem było kaskadowe pozyskiwanie wszystkich użytecznych produktów, w związku z czym każdy etap rafinacji pozwala na uzyskiwanie nowych składników, nie pozostawiając żadnych odpadów”, dodaje Moldovan.

Ziarno zostało zasiane

Sukces projektu BIOSEA polega na tym, że stał się pierwszą inicjatywą, w ramach której udało się zweryfikować możliwość wykorzystania zrównoważonych surowców w europejskim bioprzemyśle. Dzięki zaprezentowaniu możliwości wykorzystania biomasy z glonów oraz kompleksowego procesu obejmującego wszystkie etapy – od hodowli, aż po wykorzystanie uzyskanych składników – projekt przyczynił się do zwiększenia świadomości wśród potencjalnych konsumentów oraz ich akceptacji dla tego rodzaju rozwiązań. „Nie tylko udało nam się wykazać, że zrównoważony przemysł jest możliwy – udowodniliśmy bowiem także, że współpraca pomiędzy przemysłem i środowiskami akademickimi przyczynia się do osiągania doskonałych rezultatów”, podsumowuje Moldovan. „Udało nam się zasiać ziarno, teraz nadszedł czas na rozwój naszych metod, by nadal przyczyniać się do rozwoju prawdziwej niebieskiej biogospodarki w Europie”.

Słowa kluczowe

BIOSEA, glony, zrównoważone, surowce, niebieska gospodarka, gazy cieplarniane, żywność, pasze, produkty kosmetyczne, ślad węglowy, biomasa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania