Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Advanced modelling and control of nitrous oxide emissions from wastewater treatment plants

Article Category

Article available in the following languages:

Poznanie procesów chemicznych związanych z oczyszczaniem ścieków pomoże ograniczyć emisje gazów cieplarnianych

Niektóre oczyszczalnie ścieków emitują gazy cieplarniane. Zdobyta niedawno wiedza dotycząca złożoności procesów chemicznych wykorzystywanych w oczyszczalniach pomoże w ograniczeniu emisji.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Oczyszczalnie ścieków produkują gazy cieplarniane takie jak metan i tlenek diazotu (N2O). Chociaż wydzielane ilości N2O są stosunkowo niewielkie, to mogą wywoływać prawie 300 razy większy efekt cieplarniany niż ta sama ilość dwutlenku węgla. Zgodnie z porozumieniem paryskim takie oczyszczalnie muszą obniżyć swoje emisje i stać się neutralne dla klimatu, a to obejmuje ograniczenie emisji N2O. Zakłady stoją jednak przed nie lada wyzwaniem – produkcja N2O to złożony proces, dlatego trudno jest ustalić, które etapy procesu oczyszczania ścieków są za nią odpowiedzialne. Zachodzące podczas oczyszczania ścieków procesy biologiczne nie są szczególnie skomplikowane w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, ale w warunkach rzeczywistych w procesach tych biorą udział złożone i zmienne połączenia różnych szczepów bakterii o różnych metabolizmach. Zmienny skład wcieków i napowietrzanie dokonywane w oczyszczalniach stanowią dodatkową przeszkodę, dlatego badanie problemu wytwarzania N2O w warunkach laboratoryjnych niekoniecznie odzwierciedla sytuację w oczyszczalniach.

Problem produkcji N2O w warunkach rzeczywistych

Zespół finansowanego przez UE projektu AMACONOE zbadał produkcję N2O w oczyszczalniach ścieków, by pomóc w ograniczeniu emisji. Naukowcy zebrali parametry operacyjne z oczyszczalni, tworząc najbardziej kompleksową bazę danych na świecie oraz przeprowadzili zaawansowane analizy danych z zastosowaniem technik statystycznych i modelowania procesów. Wielkość i złożoność bazy danych pozwoliła na wykonanie analiz, które nigdy wcześniej nie były możliwe. Przeprowadzona ocena modelu wskazała kierunek dla zmian, które należy wprowadzić w oczyszczalniach. Badacze ustalili, że autotroficzne bakterie utleniające amoniak wytwarzają tlenek diazotu (N2O) podczas oczyszczania tlenowego, a bakterie nitryfikacyjne – azotan (NO3). Co jednak ważniejsze, zespół odkrył, że podwyższone stężenie azotanów na początku fazy oczyszczania w warunkach anoksycznych (nisko tlenowych) pozwoliło wyeliminować N2O z cieczy. „Podejrzewamy, że organizmy heterotroficzne najpierw wykorzystują NO3, a dopiero potem N2O”, wyjaśnia prof. Gürkan Sin, koordynator projektu. „Dlatego też zrównoważone działanie oczyszczalni wymaga odpowiedniego zarządzania zarówno etapami oczyszczania tlenowego, jak i anoksycznego”.

Praktyczne środki kontroli

Oczyszczalnie ścieków muszą zatem dokładnie kontrolować przebieg procesów napowietrzania zarówno pod względem czasu ich trwania, jak i intensywności. W ramach projektu powstały technologie, które to umożliwiają. Pierwsza z nich to metoda zarządzania napowietrzaniem w fazie tlenowej, która przyczynia się do ograniczenia produkcji N2O. Dodatkowo zespół opracował rozwiązanie pozwalające na kontrolowanie usuwania N2O w fazie anoksycznej poprzez regulację zewnętrznego źródła węgla polegającą na stopniowym dozowaniu wcieku. „Wiele zakładów korzysta już z systemu nadzorowania i pozyskiwania danych SCADA”, dodaje Sin. „Ponadto niektóre z nich stosują zaawansowane algorytmy lub technologie kontroli. Pozwala to na wdrożenie naszych rozwiązań, albo od podstaw, albo poprzez poprawę istniejących procedur kontroli i automatyzacji”. Operatorzy zyskali w ten sposób narzędzia umożliwiające im analizę procesów w oczyszczalni i wybranie właściwej strategii ograniczania emisji N2O. Projekt zaowocował powstaniem konkretnych technik ograniczających produkcję N2O podczas pracy zakładu, co pomoże w łagodzeniu zmiany klimatu. Omawiane badanie przeprowadzono dzięki wsparciu z działania „Maria Skłodowska-Curie”.

Słowa kluczowe

AMACONOE, oczyszczalnia, ścieków, N2O, biologia, ścieki, gazy cieplarniane, tlenek diazotu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania