Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Optimization Driven Architectural Design of Structures

Article Category

Article available in the following languages:

Modelowanie matematyczne na potrzeby optymalnego projektowania architektonicznego

Jako że większość naszego życia spędzamy w pomieszczeniach, a budynki odpowiadają za 40 % emisji gazów cieplarnianych, naukowcy opracowali metody, które pomogą projektantom budynków w tworzeniu możliwie najbardziej optymalnych konstrukcji.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) szacuje, że wartość sektora budowlanego stanowi 10 % globalnego produktu krajowego brutto i zapewnia zatrudnienie 111 milionom ludzi. Ponadto budynki zużywają około 40 % światowej energii, 40 % światowych zasobów i odpowiadają za około 33 % światowej emisji gazów cieplarnianych. „Mianem »optymalnego projektu« architekci określają zazwyczaj wybór spośród bardzo ograniczonego zbioru alternatyw projektowych, podyktowany ich doświadczeniem i intuicją, jednak nowoczesne projektowanie wymaga uwzględnienia licznych kryteriów wynikających z wielu dziedzin, często sprzecznych z naturą”, mówi koordynator projektu OptArch Nikos Lagaros. „Mnogość alternatyw zwiększa możliwość osiągnięcia optimum dzięki zastosowaniu w procesie projektowania inteligentnych, automatycznych narzędzi, które dodatkowo nakierowują intuicję projektantów”. Celem finansowanego ze środków UE projektu OptArch było określenie ram stosowania projektowania wspomaganego komputerowo w celu optymalizacji procesu projektowania nowoczesnych budynków. Program RISE, realizowany przy wsparciu działań „Maria Skłodowska-Curie”, połączył siły architektów, inżynierów budownictwa i matematyków w celu stworzenia metod, które wykorzystują techniki optymalizacji na każdym etapie projektowania obiektów budowlanych. Celem projektu OptArch było osiągnięcie synergii pomiędzy różnymi zespołami akademickimi i przemysłowymi z Grecji, Francji, Włoch, Kanady, Cypru, Egiptu, Jordanii i Turcji.

Wykorzystanie matematyki do optymalnego projektowania

W celu stworzenia wspomaganej komputerowo metody projektowania architektonicznego i użycia jej w rzeczywistych zastosowaniach, które były odpowiedzią na pomysły biorących udział w projekcie multidyscyplinarnych zespołów, badacze wykorzystali techniki optymalizacji kształtu i topologii. Uwzględnili oni kryteria, które pochodzą ze zmiennych obejmujących mechanikę strukturalną, założenia ekoprojektu, projektowanie bioklimatyczne i właściwości akustyczne. „Obecnie w celu zastosowania optymalizacji w sposób realistyczny możliwe jest wyrażanie kryteriów i ograniczeń projektu architektonicznego w kategoriach matematycznych”, zauważa Lagaros. „Ponadto działanie synergistyczne doprowadziło do powstania silnych powiązań między partnerami i beneficjentami, które będą stanowiły podstawę przyszłej współpracy”. W ramach projektu przetestowano i określono w sposób numeryczny szereg nowych kryteriów poświęconych projektowaniu architektonicznemu. Członkowie zespołu dowiedli, że topologia i kształt są ważne w rozszerzaniu zakresu, w jakim w ramach projektowania architektonicznego można zastosować projektowanie optymalne. Dzięki tej wiedzy sformułowali oni trzy nowe ograniczenia geometrii kształtów dla optymalnego projektowania architektonicznego. W ramach projektu OptArch badano wytrzymałość na postępujące zawalenie konstrukcji żelbetowych przy użyciu modeli numerycznych opartych na elementach bryłowych. Po starannym zaprojektowaniu żelbetowej konstrukcji stropu płytowo-słupowego, zespół wykroczył poza swój instynkt i zastosował metodę optymalizacji w celu przeprojektowania konstrukcji, co zwiększyło jej trwałość. Oprócz opracowywania modeli numerycznych pod kątem geometrycznych ograniczeń topologii i kształtu w optymalnym projektowaniu architektonicznym zespół projektu OptArch opracował również metody mające na celu zwiększenie walorów estetycznych i możliwości wytwarzania zoptymalizowanych konstrukcji. Następnie naukowcy zajęli się problemami akustycznymi, tworząc projekty dla warunków minimalnego i maksymalnego ciśnienia w zoptymalizowanym budynku.

Optymalne projektowanie przyszłości

W przyszłości zespół projektu OptArch zamierza dostosować swoje opracowania na potrzeby optymalnego projektowania i rozszerzyć je o bardziej wymagające aspekty, takie jak projektowanie generatywne, struktury kinetyczne i optymalizacja parametrów akustycznych. Zespół planuje opracować holistyczną metodę stosowanej optymalizacji w niemal wszystkich aspektach projektowania architektonicznego, od kształtu konstrukcji po konstrukcje hybrydowe.

Słowa kluczowe

OptArch, projektowanie architektoniczne, budynek, projektowanie optymalne, topologia, parametry akustyczne, modelowanie matematyczne, projektowanie wspomagane komputerowo, nowoczesne budynki

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania